fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy konsumenci w coraz gorszych nastrojach

Polscy konsumenci w coraz gorszych nastrojach

Prawie połowa Polaków spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej – wynika z raportu Open Research.

Badanie Open Research wykazało, że 41 proc. Polaków odczuło w ostatnim czasie pogorszenie sytuacji finansowej, za co najczęściej obwiniają wzrost cen i inflację (55 proc.), utratę pracy (20 proc.) oraz zmniejszenie dochodów (18 proc.). Pandemię za swoją sytuację obwinia tylko 9 proc. z nas. Dla porównania, tylko 15 proc. Polaków stwierdziło poprawę swojej sytuacji finansowej.

Takie wyniki odbijają się na poczuciu bezpieczeństwa u Polaków, bo ponad 80 proc. z nas ma różnego rodzaju obawy o przyszłość i nie czuje się bezpiecznie. W wielu przypadkach nie ma się czemu dziwić, ponieważ niemal co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności, a ci, którzy oszczędzają, odkładają najczęściej 550 zł miesięcznie.

Negatywnie na swoją przyszłość finansową zapatruje się 48 proc. ankietowanych, natomiast 37 proc. Polaków twierdzi, że ich sytuacja budżetowa się nie zmieni. Poprawy spodziewa się tylko 15 proc. przepytanych przez Open Research.

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, to pogorszenia sytuacji gospodarczej spodziewa się 75 proc. Polaków, a poprawy tylko 9 proc.

Źródło: Open Research

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA