Prawie połowa Polaków spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej – wynika z raportu Open Research.

Pexels.com

Badanie Open Research wykazało, że 41 proc. Polaków odczuło w ostatnim czasie pogorszenie sytuacji finansowej, za co najczęściej obwiniają wzrost cen i inflację (55 proc.), utratę pracy (20 proc.) oraz zmniejszenie dochodów (18 proc.). Pandemię za swoją sytuację obwinia tylko 9 proc. z nas. Dla porównania, tylko 15 proc. Polaków stwierdziło poprawę swojej sytuacji finansowej.

Takie wyniki odbijają się na poczuciu bezpieczeństwa u Polaków, bo ponad 80 proc. z nas ma różnego rodzaju obawy o przyszłość i nie czuje się bezpiecznie. W wielu przypadkach nie ma się czemu dziwić, ponieważ niemal co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności, a ci, którzy oszczędzają, odkładają najczęściej 550 zł miesięcznie.

Negatywnie na swoją przyszłość finansową zapatruje się 48 proc. ankietowanych, natomiast 37 proc. Polaków twierdzi, że ich sytuacja budżetowa się nie zmieni. Poprawy spodziewa się tylko 15 proc. przepytanych przez Open Research.

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, to pogorszenia sytuacji gospodarczej spodziewa się 75 proc. Polaków, a poprawy tylko 9 proc.

Źródło: Open Research

Poprzedni artykułDubaj z otwartymi rękami przyjmuje rosyjskich oligarchów
Następny artykułIle polskich firm inwestuje w technologie proklimatyczne?