fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajMłodzi polscy lekarze zapowiadają protest

Młodzi polscy lekarze zapowiadają protest

Porozumienie Rezydentów zapowiedziało, że 30 września odbędzie się protest lekarzy. Jakie są ich postulaty?

Porozumienie Rezydentów, czyli organizacja pozarządowa zrzeszająca lekarzy, w dniu 30 września zorganizuje protest. Zgodnie z zapowiedziami, protestujący nie zgadzają się na „bylejakość” w służbie zdrowia i domagają się zmian systemowych.

Ten protest ma być apelem do wszystkich polityków w Polsce, lekarze i lekarki mówią wprost – nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia. Jako praktycy każdego dnia widzimy mnogość systemowych problemów i mamy dosyć ignorowania ich. Ochrona zdrowia MUSI stać się kluczowym punktem programów politycznych na te wybory

– napisali przedstawiciele Porozumienia Rezydentów na swoim Facebooku.

Lekarze mają cztery postulaty

Postulatem zerowym Porozumienia Rezydentów jest wycofanie się ze wszystkich szkodliwych i według nich bezprawnych zmian w wypisaniu recept wprowadzonych przez Adama Niedzielskiego.

Kolejnym postulatem jest poprawa jakości kształcenia, którą w ostatnich latach miała dotknąć degradacja. Zdaniem lekarzy jest to niebezpieczne i stwarza poważne zagrożenie dla pacjentów. Protestujący domagają się stworzenia odpowiedniego zaplecza, infrastruktury i poprawienia warunków do prowadzenia kierunku lekarskiego na polskich uczelniach.

Poza tym Porozumienie Rezydentów chce poprawy jakości pracy lekarzy, aby ci nie byli zasypywani biurokracją. Medycy chcą wprowadzenia norm zatrudnienia dla lekarzy w przeliczeniu na pacjenta, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, że jeden rezydent ma pod sobą 300 pacjentów.

W końcu, lekarze chcą poprawy jakości całego systemu, który jest niedofinansowany. Porozumienie Rezydentów chce, żeby na ochronę zdrowia przekazywane było co najmniej 8 proc. PKB.

Źródło: Porozumienie Rezydentów

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA