Aż 45 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest wypalonych zawodowo, a w tej grupie aż co czwarta osoba doświadcza jego ciężkiej formy – wynika z raportu „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” opartego na badaniach Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research oraz Mindgram.
Portal Puls HR precyzuje, że najwięcej pracowników wypalonych zawodowo jest w sprzedaży detalicznej – aż 51 proc. Nieco lepiej jest w branży technologicznej oraz sektorze zdrowia, gdzie wypalenie zawodowe dotyczy 43 proc. pracowników, a najniższy odsetek odnotowano wśród osób pracujących w obszarze finansów oraz prawa – 40 proc.
Jeśli chodzi o objawy wypalenia zawodowego, to u aż 29 proc. osób zauważono pogorszenie funkcji poznawczych, polegające na obniżonej koncentracji i trudnościach w utrzymaniu uwagi. Z kolei 35 proc. Polaków zgłasza objawy lękowe, a objawy depresyjne w stopniu dużym lub umiarkowanym dotyczą 44 proc. pracowników. Tylko 22 proc. polskich pracowników czuje się naprawdę dobrze.
Tak zły stan psychiczny może negatywnie wpływać na funkcjonowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w środowisku pracy. I potwierdza to raport ZUS-u, z którego wynika, że polscy pracownicy wykorzystali w zeszłym roku aż 23,8 mln dni na zwolnienia lekarskie z powodu problemów psychicznych
– powiedziała cytowana przez Puls HR Małgorzata Ohme, chief impact officer w Mindgram.
Poczucie obniżonego dobrostanu jest najpowszechniejsze wśród pracowników z branży technologicznej, bo dotyczy aż 85 proc. ankietowanych. Kolejne są sektor sprzedaży detalicznej (80 proc.), a następne branża zdrowotna oraz finanse i prawo, gdzie omawiany odsetek wynosi 76 proc.