fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolscy pracownicy poważnie cierpią

Polscy pracownicy poważnie cierpią

Prawie połowa polskich pracowników czuje się wypalona zawodowo. Najgorzej jest wśród osób pracujących w sprzedaży detalicznej.

Aż 45 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest wypalonych zawodowo, a w tej grupie aż co czwarta osoba doświadcza jego ciężkiej formy – wynika z raportu „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” opartego na badaniach Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research oraz Mindgram.

Portal Puls HR precyzuje, że najwięcej pracowników wypalonych zawodowo jest w sprzedaży detalicznej – aż 51 proc. Nieco lepiej jest w branży technologicznej oraz sektorze zdrowia, gdzie wypalenie zawodowe dotyczy 43 proc. pracowników, a najniższy odsetek odnotowano wśród osób pracujących w obszarze finansów oraz prawa – 40 proc.

Jeśli chodzi o objawy wypalenia zawodowego, to u aż 29 proc. osób zauważono pogorszenie funkcji poznawczych, polegające na obniżonej koncentracji i trudnościach w utrzymaniu uwagi. Z kolei 35 proc. Polaków zgłasza objawy lękowe, a objawy depresyjne w stopniu dużym lub umiarkowanym dotyczą 44 proc. pracowników. Tylko 22 proc. polskich pracowników czuje się naprawdę dobrze.

Tak zły stan psychiczny może negatywnie wpływać na funkcjonowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w środowisku pracy. I potwierdza to raport ZUS-u, z którego wynika, że polscy pracownicy wykorzystali w zeszłym roku aż 23,8 mln dni na zwolnienia lekarskie z powodu problemów psychicznych

– powiedziała cytowana przez Puls HR Małgorzata Ohme, chief impact officer w Mindgram.

Poczucie obniżonego dobrostanu jest najpowszechniejsze wśród pracowników z branży technologicznej, bo dotyczy aż 85 proc. ankietowanych. Kolejne są sektor sprzedaży detalicznej (80 proc.), a następne branża zdrowotna oraz finanse i prawo, gdzie omawiany odsetek wynosi 76 proc.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA