fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy pracownicy poważnie cierpią

Polscy pracownicy poważnie cierpią

Prawie połowa polskich pracowników czuje się wypalona zawodowo. Najgorzej jest wśród osób pracujących w sprzedaży detalicznej.

Aż 45 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest wypalonych zawodowo, a w tej grupie aż co czwarta osoba doświadcza jego ciężkiej formy – wynika z raportu „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” opartego na badaniach Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research oraz Mindgram.

Portal Puls HR precyzuje, że najwięcej pracowników wypalonych zawodowo jest w sprzedaży detalicznej – aż 51 proc. Nieco lepiej jest w branży technologicznej oraz sektorze zdrowia, gdzie wypalenie zawodowe dotyczy 43 proc. pracowników, a najniższy odsetek odnotowano wśród osób pracujących w obszarze finansów oraz prawa – 40 proc.

Jeśli chodzi o objawy wypalenia zawodowego, to u aż 29 proc. osób zauważono pogorszenie funkcji poznawczych, polegające na obniżonej koncentracji i trudnościach w utrzymaniu uwagi. Z kolei 35 proc. Polaków zgłasza objawy lękowe, a objawy depresyjne w stopniu dużym lub umiarkowanym dotyczą 44 proc. pracowników. Tylko 22 proc. polskich pracowników czuje się naprawdę dobrze.

Tak zły stan psychiczny może negatywnie wpływać na funkcjonowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w środowisku pracy. I potwierdza to raport ZUS-u, z którego wynika, że polscy pracownicy wykorzystali w zeszłym roku aż 23,8 mln dni na zwolnienia lekarskie z powodu problemów psychicznych

– powiedziała cytowana przez Puls HR Małgorzata Ohme, chief impact officer w Mindgram.

Poczucie obniżonego dobrostanu jest najpowszechniejsze wśród pracowników z branży technologicznej, bo dotyczy aż 85 proc. ankietowanych. Kolejne są sektor sprzedaży detalicznej (80 proc.), a następne branża zdrowotna oraz finanse i prawo, gdzie omawiany odsetek wynosi 76 proc.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA