fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy pracownicy są mocno zestresowani

Polscy pracownicy są mocno zestresowani

Zarówno polscy pracownicy, jak i ich pracodawcy deklarują, że często odczuwają stres w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Aż 38 proc. pracowników i 40 proc. przedstawicieli pracodawców deklaruje, że często lub codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy – wynika z analizy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy” przygotowanej przez Koalicję Bezpieczni w Pracy.

Z najnowszego raportu dowiadujemy się, że powodem stresu polskich pracowników i pracodawców są nieplanowane dodatkowe zadania, narzucane odgórnie terminy ich wykonania oraz nadmierna ilość obowiązków.

Stres podobnie mocno i często odczuwają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. W przypadku obu grup wpływa on negatywnie na ich dobrostan, jak również na efektywność pracy i wypadkowość. Wyniki naszego badania jednogłośnie wskazują, że to pracodawcy są odpowiedzialni za zwalczanie stresu w pracy

– powiedziała Marta Wojewnik, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy i dyrektor zarządzająca CWS Workwear.

Badanie wykazało również, że 49 proc. polskich pracowników ocenia swój dobrostan w pracy jako dobry lub bardzo dobry, a 35 proc. z nich twierdzi, że firma dba o ich zdrowie psychiczne. Z kolei wśród pracodawców dobrze lub bardzo dobrze swój dobrostan w pracy ocenia 63 proc. ankietowanych.

Choć polscy pracownicy stosunkowo dobrze oceniają swój dobrostan w pracy, to jednak w 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował niemal 24 miliony dni zwolnień chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Większość dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania przypada na kobiety – w 2022 r. liczba dni absencji chorobowej kobiet z tego tytułu wyniosła 14,8 mln dni (62 proc. łącznej liczby dni absencji z tytułu zaburzeń psychicznych) wobec 9,0 mln dni w przypadku mężczyzn (38 proc. łącznej liczby dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych). Wśród poszczególnych grup wiekowych największa liczba dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania przypada na ubezpieczonych w wieku 30-39 lat (30,4 proc. ogólnej liczby dni absencji chorobowej w tej grupie) oraz 40-49 lat (28,8 proc.), zaś najmniejsza – w grupie 60 lat i więcej (6 proc.) oraz do 29 lat (16 proc.)

– sprecyzował Bartosz Gaca, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji w ZUS.

Źródło: Bezpieczni w Pracy
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA