fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolscy pracownicy się starzeją. To wyzwanie dla rynku pracy

Polscy pracownicy się starzeją. To wyzwanie dla rynku pracy

Wraz z procesem starzenia się populacji świata rośnie też odsetek osób starszych wśród ludzi w wieku produkcyjnym w Polsce. Prognozy zakładają utrzymanie się tego trendu.

Już 40 proc. wynosi odsetek osób w wieku od 45 do 64 lat wśród ludności w wieku produkcyjnym w Polsce – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskaźnik ten rośnie z roku na rok, a do końca tej dekady może zbliżać się do 50 proc.

PIE przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia, które pokazują, że w 2020 roku liczba osób w wieku co najmniej 60 lat przewyższała liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat, a do roku 2050 odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat wyniesie nawet 22 proc. Proces starzenia się populacji jest widoczny też w Polsce, bo od 1990 roku wielkość współczynnika dzietności nie przekracza 2, co nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. W efekcie, w latach 2000-2022 odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, czyli powyżej 60 lat dla pań i 65 lat dla panów, wzrósł z 15 do 23 proc. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie średnia wieku osób w wieku produkcyjnym.

Z danych historycznych oraz prognoz OECD wynika, że trend wzrostowy jest widoczny także w Polsce. W 1990 r. osoby w wieku 45-64 lata stanowiły 31,57 proc. populacji w wieku produkcyjnym. Jak wskazują prognozy, w 2023 r. ten odsetek wyniesie 40 proc., a w 2040 r. – 48,4 proc.

– wskazano w „Tygodniku Gospodarczym”.

W analizie zaznaczono, że światowy rynek pracy nie wykorzystuje w pełni potencjału osób w wieku od 45 do 64 lat, bo wśród menadżerów ciągle przeważa pogląd, że starsze osoby są mniej skłonne do nauki i adaptacji do nowych technologii. Według analityków PIE zjawisko dyskryminacji starszych pracowników istnieje też w Polsce.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomenduje starszym pracownikom, aby nie polegali na dotychczasowym doświadczeniu, a stale się dokształcali i korzystali z istniejących rozwiązań, jak na przykład aplikowania o pracę za pośrednictwem portalów społecznościowych typu LinkedIn. Konieczne jest jednak również wsparcie ze strony pracodawców i władz, które powinny podejmować działania zachęcające starsze osoby do samorozwoju.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA