fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolscy pracownicy się starzeją. To wyzwanie dla rynku pracy

Polscy pracownicy się starzeją. To wyzwanie dla rynku pracy

Wraz z procesem starzenia się populacji świata rośnie też odsetek osób starszych wśród ludzi w wieku produkcyjnym w Polsce. Prognozy zakładają utrzymanie się tego trendu.

Już 40 proc. wynosi odsetek osób w wieku od 45 do 64 lat wśród ludności w wieku produkcyjnym w Polsce – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskaźnik ten rośnie z roku na rok, a do końca tej dekady może zbliżać się do 50 proc.

PIE przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia, które pokazują, że w 2020 roku liczba osób w wieku co najmniej 60 lat przewyższała liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat, a do roku 2050 odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat wyniesie nawet 22 proc. Proces starzenia się populacji jest widoczny też w Polsce, bo od 1990 roku wielkość współczynnika dzietności nie przekracza 2, co nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. W efekcie, w latach 2000-2022 odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, czyli powyżej 60 lat dla pań i 65 lat dla panów, wzrósł z 15 do 23 proc. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie średnia wieku osób w wieku produkcyjnym.

Z danych historycznych oraz prognoz OECD wynika, że trend wzrostowy jest widoczny także w Polsce. W 1990 r. osoby w wieku 45-64 lata stanowiły 31,57 proc. populacji w wieku produkcyjnym. Jak wskazują prognozy, w 2023 r. ten odsetek wyniesie 40 proc., a w 2040 r. – 48,4 proc.

– wskazano w „Tygodniku Gospodarczym”.

W analizie zaznaczono, że światowy rynek pracy nie wykorzystuje w pełni potencjału osób w wieku od 45 do 64 lat, bo wśród menadżerów ciągle przeważa pogląd, że starsze osoby są mniej skłonne do nauki i adaptacji do nowych technologii. Według analityków PIE zjawisko dyskryminacji starszych pracowników istnieje też w Polsce.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomenduje starszym pracownikom, aby nie polegali na dotychczasowym doświadczeniu, a stale się dokształcali i korzystali z istniejących rozwiązań, jak na przykład aplikowania o pracę za pośrednictwem portalów społecznościowych typu LinkedIn. Konieczne jest jednak również wsparcie ze strony pracodawców i władz, które powinny podejmować działania zachęcające starsze osoby do samorozwoju.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA