fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolscy prezesi rzadziej czekają z inwestycjami

Polscy prezesi rzadziej czekają z inwestycjami

Polscy prezesi, rzadziej niż prezesi na świecie, opóźniają inwestycje z powodu niepewności gospodarczej i politycznej.

Firma EY sprawdziła nastroje prezesów na świecie w obliczu obecnego pogorszenia koniunktury i zmian geopolitycznych. Z badania wynika, że 60 proc. szefów firm w Polsce spodziewa się umiarkowanego spowolnienia gospodarki światowej, a 40 proc. silnego.

Dla porównania, wśród prezesów na świecie 50 proc. spodziewa się silnego spowolnienia, 48 proc. umiarkowanego, a 2 proc. go nie przewiduje. Jednocześnie 59 proc. polskich prezesów prognozuje, że recesja będzie poważniejsza niż kryzys finansowy z lat 2007-2008, a globalnie odsetek ten wynosi 56 proc.

„Silniejszego, niż globalne, spowolnienia polscy prezesi spodziewają się na swoim rodzimym rynku. Co drugi ankietowany przyznał, że w jego prognozach spowolnienie w Polsce będzie silne. Ale nadal oznacza to większy optymizm niż cechuje prezesów z innych państw. W globalnym badaniu EY silnego spowolnienia na macierzystym rynku obawia się 56 procent prezesów” – napisano w raporcie EY.

W związku ze spowolnieniem gospodarczym polscy prezesi zmieniają plany strategiczne firm – 40 proc. z nich rekonfiguruje łańcuchy dostaw i tyle samo planuje relokację aktywów operacyjnych, a jedna trzecia wycofuje się z niektórych rynków zagranicznych. Co ciekawe, polscy CEO o połowę rzadziej niż prezesi ze świata opóźniają inwestycje do momentu, gdy sytuacja geopolityczna się wyklaruje. W Polsce taką odpowiedź wskazało 20 proc. respondentów, a na świecie – 44 proc. Analitycy EY sugerują, że być może polscy prezesi chcą w ten sposób zachować konkurencyjność.

Głównymi powodami zmian strategicznych planów inwestycyjnych dla polskich prezesów są: niepewność polityczna (28 proc.), relacje ekonomiczne i dyplomatyczne z Chinami (21 proc.) oraz wojna na Ukrainie, konsekwencje pandemii i restrykcyjne przepisy, handel i polityka inwestycyjna (po 17 proc.).

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA