fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaTransportPolscy przewoźnicy blokują granicę z Ukrainą

Polscy przewoźnicy blokują granicę z Ukrainą

Polscy przewoźnicy protestują blokując trzy przejścia graniczne z Ukrainą. Wywołało to już reakcję ze strony Kijowa.

Dziesiątki polskich przewoźników rozpoczęło protest na granicy z Ukrainą. Kierowcy sprzeciwiają się obecnemu systemowi wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na pracę w Unii Europejskiej.

W momencie wybuchu wojny Unia na rok zniosła konieczność uzyskiwania przez Ukraińców zezwoleń dla przewoźników, a latem 2023 roku przedłużyła tę zasadę do czerwca 2024 roku. Polscy przewoźnicy uważają, że to przesada. Dowodem na to są statystyki, które mówią, że przed wojną wydawano po 160 tys. zezwoleń dla Polski i Ukrainy, co oznacza, że rocznie granice przekraczało 320 tys. ciężarówek, podczas gdy w tym roku liczba przewozów z Ukrainy zbliża się do 900 tys. Wiele z ciężarówek przyjeżdża do Polski pustych, aby pobrać ładunki w naszym kraju i rozwozić go po Europie, co zabiera pracę polskim firmom.

Blokady zorganizowano na przejściach w Hrebennem, Dorohusku i Korczowej. Polscy przewoźnicy domagają się przywrócenia systemu wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na pracę w UE i zmniejszenia ich liczby do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wśród propozycji pojawił się też pomysł zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny w Ukrainie i przeprowadzenia w nich kontroli. Przedsiębiorstw z licencjami jest tak dużo, że pojawiły się wątpliwości o kapitale, który je sponsoruje. Ekonomistka Jadgiwa Gierczycka w rozmowie z TVN24 zastanawia się nawet, czy nie są to firmy kontrolowane przez podmioty z Rosji, Gruzji czy Turcji.

Poza tym Polacy chcą, aby UE zaostrzyła zasady transportu w ramach ECMT, certyfikatu wydawanego przez Europejską Konferencję Ministrów Transportu. Kijów chce to omówić zarówno z Warszawą, jak i Brukselą.

Protest na granicy z Ukrainą wywołał reakcję ze strony ukraińskiego rządu. Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow stwierdził, że blokowanie przejść granicznych szkodzi interesom i gospodarkom obu krajów oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie Linii Solidarności, która miała na celu eksport ukraińskich produktów rolnych.

Zgodnie z deklaracjami polskich przewoźników protest ma trwać dwa tygodnie i przez ten czas przez granicę będą przepuszczane samochody osobowe, autobusy i pojazdy przewożące żywe zwierzęta, a także pomoc humanitarna i wojskowa. Przez granicę przejedzie jeden samochód na godzinę.

Źródło: PAP, TVN24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA