fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesPolscy rolnicy apelują do władz Unii Europejskiej

Polscy rolnicy apelują do władz Unii Europejskiej

Polskie organizacje rolnicze zaapelowały do przewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. handlu oraz sekretarza generalnego Copa-Cogeca w sprawie ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy.

17 stycznia Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z organizacjami zrzeszonymi w Copa-Cogeca wystąpiły do unijnych władz o podjęcie niezbędnych działań w celu zatrzymania nieograniczonego importu produktów rolnych z Ukrainy. Jednocześnie rolnicy chcą zachowania jedności w UE oraz dalszego wspierania Ukrainy.

Apel jest związany ze zbliżającym się posiedzeniem Rady AgriFish, które odbędzie się 23 stycznia w Brukseli, a podczas którego podjęta zostanie dyskusja na temat mechanizmu tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą.

Jeśli mechanizm tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą zostanie utrzymany w obecnej formie, bez żadnych dostosowań, przetrwanie sektora rolnictwa w Polsce jak również producentów z UE w ogóle, a zwłaszcza w sektorach zbóż, jaj drobiowych i cukru, będzie bardzo zagrożone

– alarmują polscy rolnicy.

KRIR przypomniała, że według unijnych danych import produktów rolnych z Ukrainy do Polski i UE w niektórych sektorach zwiększył się nawet sześciokrotnie. Dalsze utrzymanie takiej sytuacji będzie pogłębiać problemy polskich i unijnych rolników, a to może spowodować wzrost niezadowolenia i protesty rolników nie tylko w krajach graniczących z Ukrainą, ale i w pozostałych. Według przedstawicieli rolników może to skutkować zmniejszeniem wsparcia społecznego dla Ukrainy.

Źródło: KRIR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA