Rosną zaległości najstarszego pokolenia wobec banków, firm pożyczkowych i dostawców usług.

Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK mówią, że już 387 tys. osób w wieku powyżej 65 lat ma przeterminowane długi wynoszące aż 10,7 mld zł. W ciągu roku liczba nieterminowych dłużników wzrosła o 3,8 tys., a kwota zaległości o 423 mln zł.

Jeśli chodzi o kwotę 10,7 mld zł zaległości seniorów, to aż 6 mld zł są to zaległości kredytowe, a 5,7 mld zł pozakredytowe. Przeciętny senior pod kreską ma ponad 27,5 tys. zł nieuregulowanych zobowiązań, a problemy z płatnościami częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Rekordowe zaległości ma 66-letni mężczyzna z woj. lubelskiego, który zalega na kwotę 80,5 mln zł. Na drugim miejscu jest 64-latka ze Śląska z kwotą 44 mln zł, a na trzecim 65-latek z woj. mazowieckiego – 31 mln zł długu.

– Przyczyn kłopotów finansowych najstarszego pokolenia, podobnie jak i całego społeczeństwa, należy doszukiwać się w rosnących kosztach życia. Zasadnicza różnica między emerytami a aktywnymi zawodowo polega jednak na znacznie mniejszych domowych budżetach, jakie mają do dyspozycji ci pierwsi. Relacja średniej wysokości emerytury do przeciętnego wynagrodzenia wynosi ok 40 proc. – wyjaśnił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK).

Najwięcej dłużników-seniorów jest w woj. śląskim, bo przeszło 60 tys. oraz w woj. mazowieckim – 50 tys. Najmniej seniorów z przeterminowanymi długami mieszka natomiast w woj. podlaskim (7,1 tys.) oraz opolskim (9 tys.). W pozostałych województwach takich dłużników jest co najmniej 10 tys.

„Zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków (67 proc.) czy sytuacji wyjątkowych (34 proc.) znalazło się wśród najczęstszych powodów gromadzenia funduszy. Na kolejnym miejscu pojawiły się cele zdrowotne, konieczność dopełnienia bieżących wydatków (17 proc.) czy finansowe wsparcie dzieci (11 proc.)” – napisano w komunikacie prasowym. „Blisko dwie trzecie zadeklarowało w ankiecie, że np. ogranicza bieżące wydatki do minimum. To ekstremalny wynik na tle pozostałych pokoleń, gdzie o tak restrykcyjnym podejściu do finansów mówi średnio ok. 43 proc. respondentów. Poza tym seniorzy prawie dwa razy częściej (29 proc.) niż wszyscy badani (16 proc.) kupują odzież używaną” – dodano.

Źródło: BIG InfoMonitor

Poprzedni artykułCzy Unii uda się przeciągnąć Bałkany na swoją stronę?
Następny artykułPierwsze polskie państwo podziemne. 160 lat temu wybuchło powstanie styczniowe