fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaFinansePolscy seniorzy są coraz bardziej zadłużeni

Polscy seniorzy są coraz bardziej zadłużeni

Rosną zaległości najstarszego pokolenia wobec banków, firm pożyczkowych i dostawców usług.

Najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK mówią, że już 387 tys. osób w wieku powyżej 65 lat ma przeterminowane długi wynoszące aż 10,7 mld zł. W ciągu roku liczba nieterminowych dłużników wzrosła o 3,8 tys., a kwota zaległości o 423 mln zł.

Jeśli chodzi o kwotę 10,7 mld zł zaległości seniorów, to aż 6 mld zł są to zaległości kredytowe, a 5,7 mld zł pozakredytowe. Przeciętny senior pod kreską ma ponad 27,5 tys. zł nieuregulowanych zobowiązań, a problemy z płatnościami częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Rekordowe zaległości ma 66-letni mężczyzna z woj. lubelskiego, który zalega na kwotę 80,5 mln zł. Na drugim miejscu jest 64-latka ze Śląska z kwotą 44 mln zł, a na trzecim 65-latek z woj. mazowieckiego – 31 mln zł długu.

– Przyczyn kłopotów finansowych najstarszego pokolenia, podobnie jak i całego społeczeństwa, należy doszukiwać się w rosnących kosztach życia. Zasadnicza różnica między emerytami a aktywnymi zawodowo polega jednak na znacznie mniejszych domowych budżetach, jakie mają do dyspozycji ci pierwsi. Relacja średniej wysokości emerytury do przeciętnego wynagrodzenia wynosi ok 40 proc. – wyjaśnił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor (Grupa BIK).

Najwięcej dłużników-seniorów jest w woj. śląskim, bo przeszło 60 tys. oraz w woj. mazowieckim – 50 tys. Najmniej seniorów z przeterminowanymi długami mieszka natomiast w woj. podlaskim (7,1 tys.) oraz opolskim (9 tys.). W pozostałych województwach takich dłużników jest co najmniej 10 tys.

„Zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków (67 proc.) czy sytuacji wyjątkowych (34 proc.) znalazło się wśród najczęstszych powodów gromadzenia funduszy. Na kolejnym miejscu pojawiły się cele zdrowotne, konieczność dopełnienia bieżących wydatków (17 proc.) czy finansowe wsparcie dzieci (11 proc.)” – napisano w komunikacie prasowym. „Blisko dwie trzecie zadeklarowało w ankiecie, że np. ogranicza bieżące wydatki do minimum. To ekstremalny wynik na tle pozostałych pokoleń, gdzie o tak restrykcyjnym podejściu do finansów mówi średnio ok. 43 proc. respondentów. Poza tym seniorzy prawie dwa razy częściej (29 proc.) niż wszyscy badani (16 proc.) kupują odzież używaną” – dodano.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA