fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie szkoły będą uczyć biznesu i zarządzania

Polskie szkoły będą uczyć biznesu i zarządzania

Minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że 1 września 2023 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: biznes i zarządzanie (BiZ).

BiZ zastąpi aktualnie obecne w programie nauczania podstawy przedsiębiorczości. Od 2027 roku nowy przedmiot będzie można też wybrać jako dodatkowy na maturze.

Minister podkreśla, że nowy przedmiot nie zwiększy ogólnej liczby godzin lekcyjnych uczniów. Zgodnie z obecnym stanem w czasie 12 lat edukacji, na naukę ekonomii i finansów jest przewidzianych 60 lekcji. Jego zdaniem to zdecydowanie za mało i chętni uczniowie będą mogli skorzystać z dodatkowych, nieobowiązkowych zajęć.

Przemysław Czarnek obecnie konsultuje kształt przedmiotu BiZ m.in. z prezesem warszawskiej giełdy oraz prezesami notowanych na niej spółek.

Celem ministra jest pokazanie młodym ludziom ścieżki prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Chce organizować zajęcia praktyczne w szkołach oraz spotkania z przedsiębiorcami w szkołach.

Szef resortu edukacji chce również, aby uczniowie uczyli się zarządzania domowym budżetem i rozliczania podatków.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA