fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumPolscy właściciele galerii handlowych stworzyli związek i przygotowują postulaty do tarczy 2.0

Polscy właściciele galerii handlowych stworzyli związek i przygotowują postulaty do tarczy 2.0

Kryzys zjednoczył polskie galerie handlowe. Ich właściciele powołali Związek Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów (ZPPOHiP) – jest to ich odpowiedź na zapisy pierwszej tarczy antykryzysowej dotyczącej centrów handlowych.

– Regulacje, które znalazły się w tarczy, nie chronią wszystkich uczestników rynku handlowego, co może wywołać bankructwa głównie wśród firm z polskim kapitałem i przejęcie kontroli nad rynkiem handlowym w Polsce przez międzynarodowe korporacje – mówi Konrad Węglewski, właściciel Galerii Witawa, jeden z członków zarządu Związku Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów.

Związek powstał z inicjatywy kilkunastu polskich przedsiębiorców, m.in. Rafała Sonika, prezesa zarządu Gemini Holding, i Jana Mroczka, prezesa zarządu Rank Progress.

– Naszym celem jest pokazanie władzom, że galerie handlowe to nie tylko międzynarodowe koncerny, ale także polscy przedsiębiorcy reprezentujący rodzimy kapitał. Tworzymy tysiące miejsc pracy w mniejszych miejscowościach, które bez przychodów zostaną zredukowane. Dodatkowo kredytujemy się w polskich bankach: wolumen naszego finansowania to ok. 40 mld zł, co oznacza, że w przypadku naszego bankructwa nie uda nam się zwrócić ich do kasy banków. Chcemy prowadzić dialog z władzami i najemcami, a przede wszystkim brać udział w tworzeniu najnowszej tarczy antykryzysowej rządu. Jesteśmy świadomi, że sytuacja naszych najemców jest trudna, dlatego też jesteśmy otwarci na negocjacje i wprowadzenie ulg w czynszu, jednak chcemy, aby nie działo się to kosztem naszego biznesu – mówi Konrad Węglewski.

– Galeriom handlowym prowadzonym przez zagraniczne firmy dużo łatwiej będzie przejść przez ten kryzys, przede wszystkim ze względu na fakt, że otrzymują wsparcie finansowe w swoich krajach. My natomiast czujemy się zapomniani przez polskie władze. Stąd właśnie szybka mobilizacja i stworzenie Związku Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów, który obecnie zrzesza 30 przedsiębiorców, właścicieli obiektów handlowych, z czego dziesięciu z nich to założyciele. Planujemy w związku zrzeszyć wszystkie polskie firmy, które serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej inicjatywie  – zachęca członek zarządu ZPPOHIP.

Podaje, że w całej Polsce obiektów o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest ok. 500, z czego ponad 300 należy do polskich przedsiębiorców.

– Niestety rynek centrów handlowych postrzegany jest przez pryzmat dużych, międzynarodowych firm, które są właścicielami obiektów takich jak warszawskie Złote Tarasy czy Galeria Bałtycka w Gdańsku. Zapomina się o galeriach w mniejszych miejscowościach, których rentowność jest dużo niższa. Rząd w pierwszej tarczy antykryzysowej wrzucił nas wszystkich do jednego kotła, a to sprawiło, że z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni znacznej części przychodów – mówi Konrad Węglewski.

Źródło: pb.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA