fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska atrakcyjnym miejscem do outsourcingu biznesowego

Polska atrakcyjnym miejscem do outsourcingu biznesowego

Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe zarówno w ujęciu europejskim, jak i globalnym.

Najnowszy raport firmy doradczej Kearney „Global Services Location Index 2023” sklasyfikował Polskę na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o atrakcyjność przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe. Na całym świecie nasz kraj zajął trzynastą pozycję.

Liderami rankingu pozostają Indie i Chiny, które mają obfite zasoby talentów oraz wysokie umiejętności pracowników. Bardzo istotne znaczenie ma też ich ogromna przewaga kosztowa, gdyż tamtejsi pracownicy mają po prostu mniejsze wymagania finansowe. Poza tym, oba kraje mają wysoką regenerację talentów, czyli mogą sprawnie przekwalifikować i wdrożyć siłę roboczą w reakcji na zmiany rynkowe oraz technologiczne. W Europie na czele rankingu znalazła się Wielka Brytania.

Jeśli chodzi o Polskę, to nasz kraj wyróżnia się ze względu na atrakcyjność finansową oraz wysokie kompetencje cyfrowe pracowników. W efekcie, Polska jest chętnie wybierana przez zagranicznych inwestorów do lokowania nowoczesnych centr usług biznesowych. Co istotne, nasz kraj również ma dobrą regenerację talentów.

Wysokie kompetencje pracowników oraz ponad 400 instytucji szkolnictwa wyższego, dostarczających na rynek ok. 400 tys. specjalistów IT, data science i AI sprawiły, że w tegorocznym rankingu nasz kraj awansował o jedną pozycję

– powiedziała dyrektor w warszawskim biurze Kearney Karolina Leśkiewicz.

Według firmy Kearney wartość globalnego rynku wyspecjalizowanych usług biznesowych między 2022 a 2023 rokiem wzrosła z 624 do 681 mld dolarów. Firmy decydują się na działania w zakresie technologii informacyjnych, outsourcing procesów biznesowych i prac inżynieryjnych, aby obniżać koszty oraz zwiększać swoją efektywność korzystając z ogólnoświatowego zasobu talentów.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA