Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział wsparcie Polski zarówno w dostawach energii, jak i węgla.

Deklaracje w sprawie wsparcia energetycznego Polski przez Ukrainę padły po spotkaniu Wołodymyra Zełenskiego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, które odbyło się w Kijowie.

Ukraińskie władze otrzymały już polecenie organizacji transportu do Polski 100 tysięcy ton węgla. Aktualnie Ukraina posiada zapasy 2,5 mln ton tego surowca.

Ponadto przyspieszone zostaną prace remontowe na linii energetycznej łączącej Chmielnicką Elektrownię Atomową i Rzeszów. Ich zakończenie jest planowane na początek grudnia.

Wołodymyr Zełenski jeszcze raz podziękował Polsce i Łotwie za przyjęcie jego rodaków uciekających przed wojną i wsparcie oraz pomoc udzieloną Ukrainie w tym bardzo trudnym czasie. Szczególne wyrazy wdzięczności popłynęły do rządów w Warszawie i Rydze za podejmowanie starań mających na celu odblokowanie unijnej pomocy w wysokości 5 mld euro.

Politycy omówili też kwestię wprowadzenia ograniczenia możliwości uzyskania wiz przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Przedstawili również plan budowy w Polsce obiektu, w którym będą realizowane naprawy sprzętu wojskowego uszkodzonego na Ukrainie.

PAP

Poprzedni artykułDlaczego żołnierze odchodzą z polskiej armii?
Następny artykułPolska wchodzi do biznesu kosmicznego