fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.

W towarzystwie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzi wybrane polskie spółki Skarbu Państwa i uczelnie podpisały list intencyjny w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii. Efektem współpracy ma być budowa fabryki ogniw jonowych, które zostaną wykorzystane w polskich magazynach energii.

Magazyny energii dla wszystkich

Połączenie potencjału naukowego i inwestycyjnego polskich spółek oraz uczelni ma przynieść korzyści nie tylko klientom wielkoskalowym, ale również prosumenckim, którzy mogliby korzystać z polskich magazynów energii.

Kluczowym obszarem magazynowania energii jest magazynowanie energii dostępnej dla nas wszystkich – dla obywatela. Magazynowanie energii to jeden z ważniejszych obszarów transformacji energetycznej. Podpisany dziś dokument pozwoli na krok w przyszłość, zarówno w magazynowaniu energii prosumenckiej, jak i tej wielkoskalowej

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Rząd liczy, że dzięki rozwojowi technologii magazynowania energii Polska lepiej będzie wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii oraz poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zgodnie z planem projekt oparty na podpisanym liście intencyjnym ma się opierać na polskiej myśli technicznej oraz polskich zasobach surowcowych. Rozwój polskiego sektora magazynów energii może stworzyć w naszym kraju nawet 26 tys. miejsc pracy.

Naszym celem jest wykorzystanie dostępnego krajowego potencjału surowcowego do budowy ogniw, jak i magazynów energii. Realizujemy tym samym zadania wynikające z Polityki Energetycznej Państwa i Polityki Surowcowej Państwa. Rozwój technologii magazynowania energii to konieczność dla sprawnego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w Polsce i dalszego dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej

– dodał wiceminister Dziadzio.

Omawiany list intencyjny podpisali przedstawiciele PKN Orlen S.A., Grupy Azoty S.A ., KGHM Polska Miedź S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA