fbpx
środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.

W towarzystwie wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzi wybrane polskie spółki Skarbu Państwa i uczelnie podpisały list intencyjny w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii. Efektem współpracy ma być budowa fabryki ogniw jonowych, które zostaną wykorzystane w polskich magazynach energii.

Magazyny energii dla wszystkich

Połączenie potencjału naukowego i inwestycyjnego polskich spółek oraz uczelni ma przynieść korzyści nie tylko klientom wielkoskalowym, ale również prosumenckim, którzy mogliby korzystać z polskich magazynów energii.

Kluczowym obszarem magazynowania energii jest magazynowanie energii dostępnej dla nas wszystkich – dla obywatela. Magazynowanie energii to jeden z ważniejszych obszarów transformacji energetycznej. Podpisany dziś dokument pozwoli na krok w przyszłość, zarówno w magazynowaniu energii prosumenckiej, jak i tej wielkoskalowej

– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Rząd liczy, że dzięki rozwojowi technologii magazynowania energii Polska lepiej będzie wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii oraz poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zgodnie z planem projekt oparty na podpisanym liście intencyjnym ma się opierać na polskiej myśli technicznej oraz polskich zasobach surowcowych. Rozwój polskiego sektora magazynów energii może stworzyć w naszym kraju nawet 26 tys. miejsc pracy.

Naszym celem jest wykorzystanie dostępnego krajowego potencjału surowcowego do budowy ogniw, jak i magazynów energii. Realizujemy tym samym zadania wynikające z Polityki Energetycznej Państwa i Polityki Surowcowej Państwa. Rozwój technologii magazynowania energii to konieczność dla sprawnego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w Polsce i dalszego dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej

– dodał wiceminister Dziadzio.

Omawiany list intencyjny podpisali przedstawiciele PKN Orlen S.A., Grupy Azoty S.A ., KGHM Polska Miedź S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA