fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPolska blokuje opodatkowanie korporacji

Polska blokuje opodatkowanie korporacji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd nie zmienia stanowiska w sprawie globalnego, minimalnego opodatkowania korporacji.

Szef rządu przypomniał, że cała konstrukcja tego podatku jest oparta o dwa filary. Pierwszy miał umożliwić opodatkowanie globalnych korporacji, m.in. „gigantów cyfrowych”, którzy według premiera nie zawsze płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski, a drugi filar miał dotyczyć uzgodnienia pewnego minimalnego poziomu podatku CIT i relacji do niego państw, które stosują różnego rodzaju ulgi.

— Nasza zgoda na filar drugi była uzależniona od filara pierwszego. Dla nas oba te filary miały być częścią jednego pakietu. Takie stanowisko utrzymujemy — powiedział Morawiecki. – Mówi się, że ten podatek miałby być na poziomie 15 proc. Czyli teoretycznie z naszej perspektywy nie powinno być problemu, ponieważ CIT u nas to 19 proc. — dodał premier.

Polska zawetowała propozycję globalnego podatku dla firm już na początku kwietnia, twierdząc że ma problem z oddzieleniem globalnego CIT od podatku cyfrowego. Teraz premier Morawiecki dodał, że Warszawa nie zmienia stanowiska w tej kwestii i robi to w interesie polskiej gospodarki. Z kolei według nieoficjalnych informacji RMF FM rząd blokując taką konstrukcję globalnego opodatkowania korporacji chce wymusić na unijnych władzach uruchomienie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA