fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiPolska blokuje opodatkowanie korporacji

Polska blokuje opodatkowanie korporacji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd nie zmienia stanowiska w sprawie globalnego, minimalnego opodatkowania korporacji.

Szef rządu przypomniał, że cała konstrukcja tego podatku jest oparta o dwa filary. Pierwszy miał umożliwić opodatkowanie globalnych korporacji, m.in. „gigantów cyfrowych”, którzy według premiera nie zawsze płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski, a drugi filar miał dotyczyć uzgodnienia pewnego minimalnego poziomu podatku CIT i relacji do niego państw, które stosują różnego rodzaju ulgi.

— Nasza zgoda na filar drugi była uzależniona od filara pierwszego. Dla nas oba te filary miały być częścią jednego pakietu. Takie stanowisko utrzymujemy — powiedział Morawiecki. – Mówi się, że ten podatek miałby być na poziomie 15 proc. Czyli teoretycznie z naszej perspektywy nie powinno być problemu, ponieważ CIT u nas to 19 proc. — dodał premier.

Polska zawetowała propozycję globalnego podatku dla firm już na początku kwietnia, twierdząc że ma problem z oddzieleniem globalnego CIT od podatku cyfrowego. Teraz premier Morawiecki dodał, że Warszawa nie zmienia stanowiska w tej kwestii i robi to w interesie polskiej gospodarki. Z kolei według nieoficjalnych informacji RMF FM rząd blokując taką konstrukcję globalnego opodatkowania korporacji chce wymusić na unijnych władzach uruchomienie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA