fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska branża meblarska w kryzysie

Polska branża meblarska w kryzysie

Wysoka inflacja i ogólny kryzys sprawił, że polska branża meblarska boryka się z problemami, co skutkuje wzrostem jej zadłużenia.

W lipcu 2023 roku zadłużenie polskiej branży meblarskiej wynosiło 266,2 mln złotych – wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. To o 4,5 mln złotych więcej niż w lipcu rok temu.

Po dobrych wynikach w okresie pandemii, kiedy sprzedaż mebli osiągała dobre wyniki, teraz meble są kupowane rzadziej. To skutek wzrostu płacy minimalnej, a także cen surowca drzewnego, energii oraz paliw. Wszystko to sprawia, że rosną koszty produkcji, a to odbija się na całej branży meblarskiej. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego średnia cena sprzedaży drewna sosnowego tartacznego w LP wzrosła bowiem z 260 zł/m3 w 2019 do 425 zł/m3 w pierwszej połowie 2023.

W okresie od lipca 2022 do lipca 2023 w bazach BIG InfoMonitor i BIK przybyło tu 249 przedsiębiorstw z przeterminowanymi zobowiązaniami. Obecnie aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm z zaległościami jest niemal 2,8 tys., czyli 5,5 proc. w całej branży. Z problemami borykają się zatem nie tylko podmioty, które miały je już wcześniej, ale także firmy, które dotychczas były solidnymi płatnikami. Samo zaległe zadłużenie firm posługujących się PKD 31 przez 12 miesięcy wzrosło o ponad 3 proc.

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Najbardziej zadłużone są przedsiębiorstwa meblarskie z województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie średnie zaległe zadłużenie wynosi przeszło 142 tys. złotych na firmę. Problemy z długami w tym województwie ma 127 firm, które zalegają na kwotę 18 mln złotych. Najwyższa suma zaległości dotyczy jednak województwa wielkopolskiego, gdzie 416 podmiotów nie opłaciło w terminie zobowiązań na łączną kwotę 57,5 mln złotych (średnio 138 tys. złotych na firmę). Najniższe średnie zadłużenie wśród firm meblarskich w kraju mają przedsiębiorstwa z województwa opolskiego, gdzie jest to 44 tys. złotych, przy łącznym zadłużeniu w wysokości 2,9 mln złotych.

Niestety perspektywy dla polskiej branży meblarskiej nie są najlepsze, gdyż wraz ze wzrostem kosztów produkcji maleje konkurencyjność producentów z Polski względem innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej oraz rynków azjatyckich. Nadzieją dla branży jest bezpieczny kredyt 2 proc., który może przynieść ożywienie na rynku nieruchomości i sprawić, że Polacy znowu zaczną kupować meble.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA