fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBiznesDobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.

W związku z wyjątkowo długim i ciepłym latem polska branża odzieżowa stoi na skraju bankructwa. Dla wielu firm mniejsza sprzedaż oznacza utratę płynności finansowej i stawia ich przyszłość pod znakiem zapytania.

Jak tłumaczy portalowi DlaHandlu.pl Paweł Pawlak, właściciel firmy Adika Collection, wysokie temperatury sprawiły, że firmy odzieżowe z Polski aktualnie nie prowadzą sprzedaży odzieży jesiennej, mimo że zwykle zaczynały to robić w połowie sierpnia. Jeśli sprawdzą się prognozy mówiące, że ładna pogoda potrwa nawet do końca października, to branżę czeka prawdziwa katastrofa.

Przewidywana sprzedaż jesienią, gdybyśmy przyjęli, że sprzedajemy od 15 sierpnia, powinna stanowić czterokrotność obecnych zamówień przez butiki i hurtownie towaru jesiennego i do 1 listopada jeszcze dwukrotność. Ale, jak widzimy, tak się nie dzieje. Idzie za tym brak płynności finansowej i brak pieniędzy na zakup tkanin, dodatków i płatności, jak czynsze, opłaty za energię, pensje, ZUS, podatki i wiele innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy, uwzględniając też codzienny budżet na normalne utrzymanie siebie i swoich rodzin

– powiedział Paweł Pawlak.

W opinii biznesmena Polski nie stać na zapaść sektora odzieżowego, który jest bardzo dochodowy dla krajowego budżetu. W związku z tym Paweł Pawlak apeluje do rządu o pilne wsparcie finansowe, by polskie fabryki odzieżowe się nie zatrzymały, a firmy nie zaczęły zwalniać pracowników.

Zdaniem właściciela firmy Adika Collection wysokość takiej pomocy powinna zależeć od liczby pracowników w danej firmie, bo odzwierciedlałoby to ogólne potrzeby przedsiębiorstwa. Biznesmen ostrzega, że bez pomocy wiele firm może po prostu upaść.

Źródło: DlaHandlu.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA