fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolska branża recyklingu upadnie przez Rosję?

Polska branża recyklingu upadnie przez Rosję?

Tani plastik z Rosji zalewa nasz kraj, co bardzo źle wpływa na stan polskiej branży recyklingu, która już teraz stoi na skraju bankructwa.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” alarmuje, że przez tani plastik z Rosji cierpi polski sektor recyklingowy – podaje agencja Newseria Biznes. Tylko w tym roku upadło co trzecie przedsiębiorstwo działające w tej branży.

Według stowarzyszenia w 2023 roku przeszło 70 proc. recyklerów musiało zmniejszyć swoje moce przerobowe, a 30 proc. zlikwidowało działalność. Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” wyjaśnił w rozmowie z agencją Newseria Biznes, że problemem jest mały popyt na surowiec powstający z polskiego recyklingu, bo nasz kraj jest zalewany przez tani plastik z Rosji, który mimo embarga ciągle do nas trafia. Od wybuchu wojny na Ukrainie z rosyjskim plastikiem zetknęło się już 40 proc. przedsiębiorców z polskiej branży recyklingu.

Jesienią zeszłego roku znaczna część surowców z Rosji wjeżdżała do Polski poprzez niemieckich pośredników, natomiast w tej chwili dzieje to poprzez inne państwa, które nie są objęte embargiem. Z jednej strony Bliski Wschód, a z drugiej strony kraje azjatyckie, które mogą sprzedawać albo surowce pierwotne, czyli tzw. nowy plastik, albo gotowe produkty wykonane z surowców pierwotnych pochodzących z Rosji

– powiedział Szymon Dziak-Czekan.

Zalewanie Polski przez rosyjski plastik ma też inne konsekwencje, które ponosi budżet państwowy. Prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” wyliczył, że każdego dnia Polska płaci 6 mln zł podatku za nieprzetworzone tworzywo sztuczne. Rocznie jest to aż 2 mld zł. Prezes Szymon Dziak-Czekan ostrzega, że jeśli sytuacja się nie zmieni i do Polski nadal będzie trafiał rosyjski plastik, to upadnie więcej polskich firm recyklingowych, co ostatecznie odbije się na budżecie państwa, bo jednocześnie wzrosną kary za brak recyklingu. Na końcu natomiast ucierpi środowisko, bo gdzieś ten nieprzetworzony plastik trzeba składować.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA