fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska branża recyklingu upadnie przez Rosję?

Polska branża recyklingu upadnie przez Rosję?

Tani plastik z Rosji zalewa nasz kraj, co bardzo źle wpływa na stan polskiej branży recyklingu, która już teraz stoi na skraju bankructwa.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” alarmuje, że przez tani plastik z Rosji cierpi polski sektor recyklingowy – podaje agencja Newseria Biznes. Tylko w tym roku upadło co trzecie przedsiębiorstwo działające w tej branży.

Według stowarzyszenia w 2023 roku przeszło 70 proc. recyklerów musiało zmniejszyć swoje moce przerobowe, a 30 proc. zlikwidowało działalność. Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” wyjaśnił w rozmowie z agencją Newseria Biznes, że problemem jest mały popyt na surowiec powstający z polskiego recyklingu, bo nasz kraj jest zalewany przez tani plastik z Rosji, który mimo embarga ciągle do nas trafia. Od wybuchu wojny na Ukrainie z rosyjskim plastikiem zetknęło się już 40 proc. przedsiębiorców z polskiej branży recyklingu.

Jesienią zeszłego roku znaczna część surowców z Rosji wjeżdżała do Polski poprzez niemieckich pośredników, natomiast w tej chwili dzieje to poprzez inne państwa, które nie są objęte embargiem. Z jednej strony Bliski Wschód, a z drugiej strony kraje azjatyckie, które mogą sprzedawać albo surowce pierwotne, czyli tzw. nowy plastik, albo gotowe produkty wykonane z surowców pierwotnych pochodzących z Rosji

– powiedział Szymon Dziak-Czekan.

Zalewanie Polski przez rosyjski plastik ma też inne konsekwencje, które ponosi budżet państwowy. Prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” wyliczył, że każdego dnia Polska płaci 6 mln zł podatku za nieprzetworzone tworzywo sztuczne. Rocznie jest to aż 2 mld zł. Prezes Szymon Dziak-Czekan ostrzega, że jeśli sytuacja się nie zmieni i do Polski nadal będzie trafiał rosyjski plastik, to upadnie więcej polskich firm recyklingowych, co ostatecznie odbije się na budżecie państwa, bo jednocześnie wzrosną kary za brak recyklingu. Na końcu natomiast ucierpi środowisko, bo gdzieś ten nieprzetworzony plastik trzeba składować.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA