Wojna na Ukrainie i tegoroczna susza na kontynencie spowodowały gorsze zbiory cebuli. Europa na potęgę kupuje polską cebulę.

Fot. Pexels

Serwis Euractiv, powołując się na artykuł „Rzeczpospolitej” wskazuje że w 2022 r. polski eksport cebuli był znacznie wyższy niż w 2021 r. Od lipca do października 2022 r. wzrost eksportu tego warzywa był o 62 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Polska mogła pozwolić sobie na tak dużą sprzedaż cebuli za granicę, bo 2022 r. był w naszym kraju bardzo dobry pod względem jej zbiorów. Wszystko dzięki temu, że Polskę ominęły ekstremalne upały, który dały o sobie znać na zachodzie Europy i tym samym uderzyły w tamtejsze uprawy. Na złe zbiory cebuli narzekali jej najwięksi europejscy producenci, czyli Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Spadek w produkcji cebuli odnotowała też dotknięta wojną Ukraina. Inwazja Rosji sprawiła, że Ukraina sama zaczęła importować cebulę – właśnie z Polski.

Największym importerem polskiej cebuli w 2022 r. byli Holendrzy, którzy kupili 44 tys. ton za kwotę 28 mln euro. Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania z wynikiem 30 tys. ton i 28 mln euro. Te dwa kraje od lat są największymi importerami polskiej cebuli. Trzecie miejsce zajęła natomiast Ukraina, która sprowadziła 50 tys. ton za kwotę 17 mln euro.

Wraz ze wzrostem eksportu, w górę poszła też cena polskiej cebuli, która jest najwyższa od 2004 r. Obecnie kilogram cebuli kosztuje w skupie 2,28 zł, podczas gdy rok temu było to 1,55 zł.

Źródło: Euractiv.pl

Poprzedni artykułInnowacje w polskich firmach. Co się stało po pandemii?
Następny artykułPolski eksport rośnie w siłę