fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska chce wydobywać więcej węgla. Co na to Bruksela?

Polska chce wydobywać więcej węgla. Co na to Bruksela?

Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik powiedział, że Polska działa w kierunku zwiększenia wydobycia w kopalniach węgla.

Piotr Pyzik podczas XXXI Forum Ekonomicznego wyraził przekonanie, że większe wydobycie węgla jest niezbędne dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym polityk ma nadzieję, że Komisja Europejska nie będzie przeciwna staraniom Polski i pozwoli na zwiększoną produkcję.

Zdaniem Piotra Pyzika dzisiejsze braki węgla na polskim rynku to skutek procesu dekarbonizacyjnego, podczas którego zmniejszano wydobycie w kraju, uzupełniając potrzeby importem z Rosji. Po wprowadzeniu embarga na surowiec z Rosji szacowany deficyt węgla wynosi dzisiaj ok. 8 mln ton. Wiceminister dodał, że jego zdaniem rosyjski węgiel był najprawdopodobniej sprzedawany po cenach dumpingowych, dlatego był atrakcyjny w Polsce.

– Jesteśmy w sytuacji, w której nie tylko rozpatrujemy, ale działamy w kierunku zwiększenia wydobycia w kopalniach węgla. Oczywiście nie jest to jeszcze takie zwiększenie, którego byśmy sobie życzyli – czyli o parametrach, które mogłyby zaspokoić cały krajowy bilans energetyczny, ale jesteśmy do tego zmuszeni sytuacją geopolityczną – powiedział Pyzik. – Jeżeli będziemy dalej zamykać nasz węgiel, to będziemy musieli uzupełniać jego braki (…). Pracujemy nad analizami, które pokażą, jaka to jest perspektywa czasowa, dlatego że wznowienie wydobycia węgla to setki milionów złotych, które trzeba wydać na maszyny, urządzenia i na ludzi, którzy zechcą pracować w górnictwie – ostrzegł polityk.

Wiceminister Pyzik odniósł się też do unijnych założeń w ramach pakietu Fit for 55, a także reformy systemu handlu emisjami (ETS) oraz ewentualnych obostrzeń związanych z emisją metanu, które w jego opinii są trudne do przyjęcia i kosztowne. Co więcej, uważa on, że dzisiaj żadnego kraju w Europie nie stać na ich wdrożenie. Polityk dodał, że najbliższa jesień i zima zweryfikują, czy tego typu zmiany można wprowadzać rewolucyjnie, czy jednak w sposób przemyślany, o co apeluje Warszawa.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA