fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolska chce zastąpić Rosję w G20

Polska chce zastąpić Rosję w G20

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak wezwał do usunięcia Rosji z G20 i FSB (Financial Stability Board).

Słowa ministra Nowaka padły podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu polskiego polityka były rozmowy na temat zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

– Rosja, napadając na Ukrainę, złamała zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB – powiedział minister Nowak na spotkaniu z Katherine Tai, która jest przedstawicielką Stanów Zjednoczonych do spraw handlu. – Na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat – dodał szef polskiego resortu.

G20 składa się z 19 państw oraz Unii Europejskiej. Celem istnienia grupy są dyskusje na temat wspólnej polityki finansowej. Spotkania G20 odbywają się raz do roku i biorą w nich udział ministrowie finansów poszczególnych krajów. Z kolei FSB to Rada Stabilności Finansowej, która powstała w 2009 r. w celu monitorowania globalnego systemu finansowego oraz zgłaszania zaleceń na jego temat.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA