Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak wezwał do usunięcia Rosji z G20 i FSB (Financial Stability Board).

Polska
Pexels

Słowa ministra Nowaka padły podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu polskiego polityka były rozmowy na temat zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

– Rosja, napadając na Ukrainę, złamała zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB – powiedział minister Nowak na spotkaniu z Katherine Tai, która jest przedstawicielką Stanów Zjednoczonych do spraw handlu. – Na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat – dodał szef polskiego resortu.

G20 składa się z 19 państw oraz Unii Europejskiej. Celem istnienia grupy są dyskusje na temat wspólnej polityki finansowej. Spotkania G20 odbywają się raz do roku i biorą w nich udział ministrowie finansów poszczególnych krajów. Z kolei FSB to Rada Stabilności Finansowej, która powstała w 2009 r. w celu monitorowania globalnego systemu finansowego oraz zgłaszania zaleceń na jego temat.

Poprzedni artykułNobel dla Polski!
Następny artykułUregulują działalność lombardów