Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w 2022 r. wojewodowie wydali 365 490 zezwoleń na pracę w Polsce cudzoziemcom aż ze 140 krajów całego świata. Najwięcej zezwoleń na pracę przyznano obywatelom Ukrainy (85 074 zezwolenia, tj. 23,3 proc. ogółu), Indii (41 640 zezwoleń, tj. 11,4 proc.) oraz Uzbekistanu (33 373 zezwolenia, tj. 9,1 proc.).
Skąd przybywają pracownicy?
Jak czytamy w komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju, przygotowanym przez dra Pawła Janukowicza, w 2022 r. oprócz Ukraińców zezwolenia na pracę w Polsce najczęściej otrzymywali obywatele: Azji Południowej (głównie Indie, Nepal, Bangladesz), Azji Środkowej (głównie Uzbekistan, Turkmenistan), Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (głównie Filipiny, Indonezja, Wietnam) oraz Bliskiego Wschodu (głównie Turcja).
Ilu obcokrajowców zatrudniamy?
Wielkość zatrudnienia cudzoziemców w Polsce przedstawiają dane ZUS. Na koniec I
półrocza 2023 r. liczba obcokrajowców, którzy podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym wyniosła 1 094 148 osób, z czego 68,4 proc. stanowili obywatele Ukrainy.
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zatrudniają pracowników z zagranicy. Z badań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 2021 r. wynika, że zatrudnienie cudzoziemców spowodowane jest głównie brakiem polskich pracowników. To to z kolei jest efekt niskiego bezrobocia w kraju i starzenia się społeczeństwa – coraz większy odsetek mieszkańców Polski stanowią emeryci, którzy nie pracują.
Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju