fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaGospodarkaPolska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w 2022 r. wojewodowie wydali 365 490 zezwoleń na pracę w Polsce cudzoziemcom aż ze 140 krajów całego świata. Najwięcej zezwoleń na pracę przyznano obywatelom Ukrainy (85 074 zezwolenia, tj. 23,3 proc. ogółu), Indii (41 640 zezwoleń, tj. 11,4 proc.) oraz Uzbekistanu (33 373 zezwolenia, tj. 9,1 proc.).

Skąd przybywają pracownicy?

Jak czytamy w komunikacie Forum Obywatelskiego Rozwoju, przygotowanym przez dra Pawła Janukowicza, w 2022 r. oprócz Ukraińców zezwolenia na pracę w Polsce najczęściej otrzymywali obywatele: Azji Południowej (głównie Indie, Nepal, Bangladesz), Azji Środkowej (głównie Uzbekistan, Turkmenistan), Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (głównie Filipiny, Indonezja, Wietnam) oraz Bliskiego Wschodu (głównie Turcja).

Ilu obcokrajowców zatrudniamy?

Wielkość zatrudnienia cudzoziemców w Polsce przedstawiają dane ZUS. Na koniec I
półrocza 2023 r. liczba obcokrajowców, którzy podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym wyniosła 1 094 148 osób, z czego 68,4 proc. stanowili obywatele Ukrainy.

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zatrudniają pracowników z zagranicy. Z badań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 2021 r. wynika, że zatrudnienie cudzoziemców spowodowane jest głównie brakiem polskich pracowników. To to z kolei jest efekt niskiego bezrobocia w kraju i starzenia się społeczeństwa – coraz większy odsetek mieszkańców Polski stanowią emeryci, którzy nie pracują.

Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Mimo ustawowych gwarancji płatnego urlopu obowiązujących we wszystkich państwach Unii Europejskiej coraz mniej osób może sobie nań pozwolić z powodu rosnących cen wakacyjnych wyjazdów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA