fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePolska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.

Do listopada br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma już na koncie projekty, w których firmy deklarują 6,9 mld euro inwestycji – poinformował „Puls Biznesu”. To aż o 5,7 mld euro więcej niż rok temu o tej samej porze.

Tegoroczne projekty obsługiwane przez PAIH poza wartością 6,9 mld euro dadzą aż 13 tys. miejsc pracy. Rok temu natomiast liczba miejsc pracy wynikająca z inwestycji za pośrednictwem PAIH wyniosła 8,2 tys. Dobre wyniki inwestycyjne płyną nie tylko z danych PAIH, ale również ze specjalnych stref ekonomicznych oraz Narodowego Banku Polskiego.

Choć rok się jeszcze nie skończył, możemy go zaliczyć do niezwykle udanych. Już teraz PAIH odpowiada za projekty o wartości niemal 7 mld euro, co daje niemal dwukrotność zeszłorocznego wyniku. W zeszłym roku w listopadzie zamknęliśmy więcej projektów, lecz o zdecydowanie mniejszej wartości. Pod względem miejsc pracy, które zostaną utworzone, w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku mamy wynik o 60 proc. wyższy

– powiedział „Pulsowi Biznesu” Paweł Kurtasz, prezes PAIH.

Ważne jest, że do Polski trafia coraz więcej zaawansowanych technologicznie projektów, które nie tylko oznaczają duże nakłady finansowe, ale też dają naszym specjalistom szansę na zdecydowanie lepiej płatne miejsca pracy.

„Puls Biznesu” przytoczył również dane Polskiej Strefy Inwestycji, w skład której wchodzi 14 spółek zarządzającymi strefami, które w ciągu 10 miesięcy wydały aż 370 decyzji inwestycyjnych, w których firmy zadeklarowały 13,6 mld zł nakładów, czyli o 4 proc. więcej niż rok temu. Ma to dać aż 5,4 tys. miejsc pracy, czyli o jedną czwartą więcej w porównaniu do roku 2022.

Źródło: PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA