fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.

Do listopada br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma już na koncie projekty, w których firmy deklarują 6,9 mld euro inwestycji – poinformował „Puls Biznesu”. To aż o 5,7 mld euro więcej niż rok temu o tej samej porze.

Tegoroczne projekty obsługiwane przez PAIH poza wartością 6,9 mld euro dadzą aż 13 tys. miejsc pracy. Rok temu natomiast liczba miejsc pracy wynikająca z inwestycji za pośrednictwem PAIH wyniosła 8,2 tys. Dobre wyniki inwestycyjne płyną nie tylko z danych PAIH, ale również ze specjalnych stref ekonomicznych oraz Narodowego Banku Polskiego.

Choć rok się jeszcze nie skończył, możemy go zaliczyć do niezwykle udanych. Już teraz PAIH odpowiada za projekty o wartości niemal 7 mld euro, co daje niemal dwukrotność zeszłorocznego wyniku. W zeszłym roku w listopadzie zamknęliśmy więcej projektów, lecz o zdecydowanie mniejszej wartości. Pod względem miejsc pracy, które zostaną utworzone, w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku mamy wynik o 60 proc. wyższy

– powiedział „Pulsowi Biznesu” Paweł Kurtasz, prezes PAIH.

Ważne jest, że do Polski trafia coraz więcej zaawansowanych technologicznie projektów, które nie tylko oznaczają duże nakłady finansowe, ale też dają naszym specjalistom szansę na zdecydowanie lepiej płatne miejsca pracy.

„Puls Biznesu” przytoczył również dane Polskiej Strefy Inwestycji, w skład której wchodzi 14 spółek zarządzającymi strefami, które w ciągu 10 miesięcy wydały aż 370 decyzji inwestycyjnych, w których firmy zadeklarowały 13,6 mld zł nakładów, czyli o 4 proc. więcej niż rok temu. Ma to dać aż 5,4 tys. miejsc pracy, czyli o jedną czwartą więcej w porównaniu do roku 2022.

Źródło: PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA