fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaInnowacjePolska coraz mniej atrakcyjna dla innowacji. Warszawa spadła w rankingu

Polska coraz mniej atrakcyjna dla innowacji. Warszawa spadła w rankingu

Kolejny rok z rzędu Polska straciła w globalnym rankingu ekosystemów przyjaznych start-upom – informuje „Rzeczpospolita”.

W tegorocznym zestawieniu StartupBlink zajęliśmy 33. miejsce na świecie, czyli o trzy pozycje niżej niż w 2021 r. W skali europejskiej zajmujemy 20. miejsce, podczas gdy rok temu byliśmy na pozycji 18. Przed nami są Czechy, Litwa, a nawet… Rosja, co jest wyjątkowo bolesne, bo po agresji tego kraju na Ukrainę Moskwa jest coraz bardziej izolowana.

Na pierwszym miejscu rankingu – ze 195 punktami – są Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Wielką Brytanię, mającą tych punktów tylko 52,5. Kolejne miejsca zajęły: Izrael, Kanada, Szwecja i Niemcy. Polska uzbierała niewiele ponad 7 punktów.

Inną złą informacją jest spadek Warszawy w rankingu stu najlepszych miast dla start-upów. W 2019 r. Warszawa zajmowała w nim 78. pozycję, podczas gdy w tym roku jest dopiero 106. Oznacza to, że na tej liście nie ma żadnego miasta z Polski. Kraków plasuje się dopiero na 186. miejscu. Eksperci StartupBlink przewidują, że istnieje poważne ryzyko, że Polska nadal będzie spadać w rankingu, a nie pomaga nam czas niepewności gospodarczej.

„W ostatnich latach polski sektor publiczny przyjął zbyt aktywne podejście – skoncentrowanie na inwestycjach bezpośrednich i rządowe finansowanie odbiło się na ekosystemie i jego wzroście organicznym” – napisano w raporcie cytowanym przez „Rz”. „To dobre studium przypadku centralnego planowania, tak charakterystycznego np. dla krajów Azji. Teoretycznie wydaje się to słuszne, ale nie daje pozytywnych wyników. Ogromne inwestycje sponsorowane przez państwo stworzyły nadmiar sztucznie zawyżonych wycen” – dodali analitycy StartupBlink.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Aż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw nie podjęła żadnych kroków w celu integracji swoich narzędzi finansowo-księgowych z Krajowym System e-Faktur (KSeF).
2 MIN CZYTANIA

Pracownik Tesli może być pierwszą ofiarą śmiertelną jej autopilota

Mężczyzna ginie w wypadku luksusowego samochodu elektrycznego w 2022 r. podczas korzystania z funkcji autopilota. Kto jest winny – kierowca czy pojazd? Przedstawiamy rekonstrukcję tej śmiertelnej kolizji.
3 MIN CZYTANIA

Branża spożywcza i automatyzacja idą w parze

W minionym roku aż jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej w Polsce zwiększyła poziom automatyzacji produkcji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA