fbpx
sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaInnowacjePolska coraz mniej atrakcyjna dla innowacji. Warszawa spadła w rankingu

Polska coraz mniej atrakcyjna dla innowacji. Warszawa spadła w rankingu

Kolejny rok z rzędu Polska straciła w globalnym rankingu ekosystemów przyjaznych start-upom – informuje „Rzeczpospolita”.

W tegorocznym zestawieniu StartupBlink zajęliśmy 33. miejsce na świecie, czyli o trzy pozycje niżej niż w 2021 r. W skali europejskiej zajmujemy 20. miejsce, podczas gdy rok temu byliśmy na pozycji 18. Przed nami są Czechy, Litwa, a nawet… Rosja, co jest wyjątkowo bolesne, bo po agresji tego kraju na Ukrainę Moskwa jest coraz bardziej izolowana.

Na pierwszym miejscu rankingu – ze 195 punktami – są Stany Zjednoczone, które wyprzedzają Wielką Brytanię, mającą tych punktów tylko 52,5. Kolejne miejsca zajęły: Izrael, Kanada, Szwecja i Niemcy. Polska uzbierała niewiele ponad 7 punktów.

Inną złą informacją jest spadek Warszawy w rankingu stu najlepszych miast dla start-upów. W 2019 r. Warszawa zajmowała w nim 78. pozycję, podczas gdy w tym roku jest dopiero 106. Oznacza to, że na tej liście nie ma żadnego miasta z Polski. Kraków plasuje się dopiero na 186. miejscu. Eksperci StartupBlink przewidują, że istnieje poważne ryzyko, że Polska nadal będzie spadać w rankingu, a nie pomaga nam czas niepewności gospodarczej.

„W ostatnich latach polski sektor publiczny przyjął zbyt aktywne podejście – skoncentrowanie na inwestycjach bezpośrednich i rządowe finansowanie odbiło się na ekosystemie i jego wzroście organicznym” – napisano w raporcie cytowanym przez „Rz”. „To dobre studium przypadku centralnego planowania, tak charakterystycznego np. dla krajów Azji. Teoretycznie wydaje się to słuszne, ale nie daje pozytywnych wyników. Ogromne inwestycje sponsorowane przez państwo stworzyły nadmiar sztucznie zawyżonych wycen” – dodali analitycy StartupBlink.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA