fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolska daleko w rankingu systemów emerytalnych

Polska daleko w rankingu systemów emerytalnych

Polska zajęła 27. miejsce w rankingu Instytutu Mercera dotyczącym najlepszych systemów emerytalnych świata.

To spadek z 25. pozycji, którą zajmowała przed rokiem, ale ogólny wynik uzyskany przez Polskę jest lepszy. Portal bankier.pl tłumaczy, że Mercer przyznał Polsce 55,2 pkt wobec 54,7 pkt rok wcześniej, co klasyfikuje nasz kraj w grupie państw ocenionych na „C”.

Kluczowy dla poprawy oceny polskiego wyniku był wzrost stopy oszczędności gospodarstw domowych, a także adekwatność i stabilność polskiego systemu emerytalnego. Eksperci Mercera sugerują, aby Polska skupiła się na wprowadzeniu automatycznego zapisu do prywatnego filara systemu emerytalnego, podwyżce emerytury minimalnej, dalszym wzroście stopy oszczędności gospodarstw domowych oraz na zwiększeniu aktywności seniorów na rynku pracy.

Pierwsze miejsce w rankingu przytaczanym przez bankier.pl zajęła Islandia, a kolejne były Holandia i Dania. Na ostatnim, 43. miejscu, uplasowała się Tajlandia, którą wyprzedziły Argentyna i Filipiny.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA