fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska dogoni w rozwoju Niemcy. Ale najwcześniej w 2051 roku…

Polska dogoni w rozwoju Niemcy. Ale najwcześniej w 2051 roku…

Warsaw Enterprise Institute opublikował kolejną edycję raportu „Bilans Otwarcia”, w którym podsumowany został stan polskiej gospodarki na koniec obecnego roku oraz przedstawiona prognoza na przyszłość.

Raport Warsaw Enterprise Institute podkreśla już na początku, że głównym celem Polski powinno być dogonienie Niemiec w poziomie ich rozwoju gospodarczego.

Autor dokumentu – dr. hab. Krzysztof Piech szacuje, że w latach 2018-2022 gospodarka naszego kraju w rekordowym tempie niwelowała różnicę, jaka dzieli nas od zachodniego sąsiada. Tempo doganiania Niemiec wynosiło w tym czasie ok. 2 proc. rocznie, wobec 1,1-1,4 proc. notowanego od lat 90. ubiegłego wieku oraz pierwszych kilkunastu lat obecnego stulecia.

Jeżeli aktualne tendencje zostaną utrzymane, to powinniśmy stać się równorzędni wobec Niemiec najwcześniej ok. roku 2051. Jeżeli chcemy utrzymać takie tempo, niezbędne jest jednak przeprowadzenie szeregu odważnych reform gospodarczych oraz poprawić jakość stanowionego prawa.

Jednocześnie zauważalne jest pogłębianie się integracji gospodarek Polski i Niemiec, co widać m.in. w systematycznie rosnącej wartości eksportu płynącego za Odrę z naszego kraju.

Z optymizmem w przyszłość pozwala patrzeć osiąganie przyzwoitych wskaźników na takich polach jak niskie bezrobocie, zachowany pod kontrolą poziom długu publicznego, wysoki poziom eksportu oraz coraz większa atrakcyjność naszego kraju dla migrantów.

Niepokój mogą jednak wzbudzać spadek dynamiki tempa rozwoju gospodarczego oraz przyczyniająca się do tego inflacja.

wei.org.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA