Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że w Płocku podpisano umowę o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której liderem będzie PKN Orlen.

Pexels.com

Już teraz do MDW przystąpiło 37 firm i instytucji. Poza PKN Orlen, wśród sygnatariuszy umowy o powołaniu Doliny znalazły się m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Agencja Rozwoju Przemysłu, PERN i Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Wiceminister Ireneusz Zyska liczy, że PKN Orlen będzie liderem w branży innowacji energetycznych, a zwłaszcza w nowej, rozwojowej dziedzinie gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa.

– Chcemy wspierać rozwój tego sektora. Przygotowujemy w tej chwili w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duży pakiet legislacyjny, który dumnie nazwaliśmy „Konstytucją dla wodoru”. To kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, gdzie zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia do produkcji wodoru nisko i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii – podkreślił Zyska.

Zgodnie z zapowiedziami PKN Orlen MDW będzie działała w otwartej formie, to znaczy, że przystąpić do niej mogą wszystkie podmioty, które widzą przyszłość w wodorze. Głównym celem MDW jest rozwijanie i wdrażanie wszystkich technologii związanych z wodorem i kształcenie przyszłej kadry dla tego sektora gospodarki.

PAP

Poprzedni artykułUkraina całkowicie zakazała importu z Rosji
Następny artykułCo z tą fotowoltaiką?