fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska Dolina Wodoru coraz bliżej

Polska Dolina Wodoru coraz bliżej

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że w Płocku podpisano umowę o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której liderem będzie PKN Orlen.

Już teraz do MDW przystąpiło 37 firm i instytucji. Poza PKN Orlen, wśród sygnatariuszy umowy o powołaniu Doliny znalazły się m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Agencja Rozwoju Przemysłu, PERN i Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Wiceminister Ireneusz Zyska liczy, że PKN Orlen będzie liderem w branży innowacji energetycznych, a zwłaszcza w nowej, rozwojowej dziedzinie gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa.

– Chcemy wspierać rozwój tego sektora. Przygotowujemy w tej chwili w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duży pakiet legislacyjny, który dumnie nazwaliśmy „Konstytucją dla wodoru”. To kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, gdzie zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia do produkcji wodoru nisko i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii – podkreślił Zyska.

Zgodnie z zapowiedziami PKN Orlen MDW będzie działała w otwartej formie, to znaczy, że przystąpić do niej mogą wszystkie podmioty, które widzą przyszłość w wodorze. Głównym celem MDW jest rozwijanie i wdrażanie wszystkich technologii związanych z wodorem i kształcenie przyszłej kadry dla tego sektora gospodarki.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA