fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska Dolina Wodoru coraz bliżej

Polska Dolina Wodoru coraz bliżej

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że w Płocku podpisano umowę o powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której liderem będzie PKN Orlen.

Już teraz do MDW przystąpiło 37 firm i instytucji. Poza PKN Orlen, wśród sygnatariuszy umowy o powołaniu Doliny znalazły się m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Agencja Rozwoju Przemysłu, PERN i Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Wiceminister Ireneusz Zyska liczy, że PKN Orlen będzie liderem w branży innowacji energetycznych, a zwłaszcza w nowej, rozwojowej dziedzinie gospodarki, jaką jest gospodarka wodorowa.

– Chcemy wspierać rozwój tego sektora. Przygotowujemy w tej chwili w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duży pakiet legislacyjny, który dumnie nazwaliśmy „Konstytucją dla wodoru”. To kilka ustaw i rozporządzeń wykonawczych, gdzie zaproponujemy system pomocy publicznej, wsparcia do produkcji wodoru nisko i zeroemisyjnego, również z odnawialnych źródeł energii – podkreślił Zyska.

Zgodnie z zapowiedziami PKN Orlen MDW będzie działała w otwartej formie, to znaczy, że przystąpić do niej mogą wszystkie podmioty, które widzą przyszłość w wodorze. Głównym celem MDW jest rozwijanie i wdrażanie wszystkich technologii związanych z wodorem i kształcenie przyszłej kadry dla tego sektora gospodarki.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA