fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPolska droga do zeroemisyjności

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.

O wyzwaniach stojących przed europejskim sektorem energetycznym w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju oraz kosztach transformacji energetycznej dla Polski rozmawiali podczas tegorocznego Impact’23 w Poznaniu uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i Europejski Zielony Ład: wyciąganie wniosków z dzisiejszych wyzwań”.

Olbrzymie koszty transformacji energetycznej

Prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski podkreślił, że w transformacji energetycznej będziemy uczestniczyć wszyscy. Dotyczy ona nie tylko sektora energetycznego, pojedynczych firm, liderów branży i jego podwykonawców czy banków, które ten proces finansują. – Na ścieżce w kierunku zeroemisyjnej gospodarki wytyczonej zgodnie z planem do roku 2050 trzeba będzie wydać setki miliardów złotych. Nie możemy kosztami transformacji obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski. Nie można też liczyć na to, że takie środki w całości wygenerują same z siebie spółki z branży energetycznej, choć i tak przygotowują się na finansowanie wielomiliardowych inwestycji. Finansowanie tego procesu musi spocząć w głównej mierze na barkach funduszy unijnych, funduszy inwestycyjnych i bankach komercyjnych – zaznaczył.

Wątek finansowy w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu uzupełnił wiceprezes Banku Pekao S.A. – Koszt transformacji energetycznej, biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny, został policzony przez ekspertów naszego banku na ponad 530 mld euro. Nie zapominajmy jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy: jeżeli kumulujemy wiele projektów w jednym okresie, zawsze zadziała prawo zrównoważonego popytu i podaży. Jeżeli wszystkie firmy energetyczne w ciągu 10 lat zostaną zmuszone do prowadzenia inwestycji przy ograniczonej podaży, jeśli chodzi o dostawców i wykonawców, wówczas nie ma siły, żeby ceny nie wzrosły – zaznaczył Paweł Strączyński.

I dodał, że powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż nasz rodzimy sektor bankowy nie jest wcale tak duży, by zapewnić finansowanie całego procesu transformacji energetycznej w Polsce. – Transformacja jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla branży energetycznej, ale również dla sektora finansowego. Wciąż zadajemy sobie pytanie, czy i gdzie znajdziemy tyle kapitału dłużnego, by cały proces zazielenienia naszej gospodarki sfinansować. Jeśli większość tego kapitału będzie pochodziła z zagranicy, a prawdopodobnie tak będzie, to koszty transformacji energetycznej, które byłyby jednocześnie przychodami polskich firm i pozostałyby w Polsce, będą musiały być wypłacane w postaci odsetek do podmiotów zagranicznych – podkreślił wiceprezes Banku Pekao S.A.

Optymalny miks energetyczny Polski

Uczestnicy dyskusji rozmawiali też o tym, jaki powinien być optymalny miks energetyczny dla Polski. – W polskich realiach optymalny miks energetyczny oznacza taki, który na drodze do zeroemisyjności będzie gwarantował bezpieczeństwo dostaw do klienta i jednocześnie sprawi, że ceny prądu i ciepła cały czas będą akceptowane społecznie. Zanim będziemy mogli korzystać z taniej energii atomowej, po drodze czeka nas wiele wyzwań inwestycyjnych w modernizację sieci dystrybucyjnej, w farmy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe – podkreślił prezes Paweł Majewski.

O tym, że inwazja Rosji na Ukrainę była pod względem bezpieczeństwa energetycznego lekcją dla całej Europy, mówiła Iwona Waksmudzka-Olejniczak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Strategii Zrównoważonego Rozwoju. Jej zdaniem wojna sprawiła, że Unia Europejska dopiero teraz jasno postawiła sprawę całkowitego uniezależnienia się od dostaw ze Wschodu. To oznacza dynamiczny rozwój OZE, a także bardzo ambitne cele postawione w kwestii zielonego wodoru. – W tym wszystkim nie wolno nam zgubić tego, co jest priorytetem, czyli zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego – dodała.

Sytuacja wyjściowa

– Nikt z nas nie podważa tego, czy transformacja energetyczna jest potrzebna. Nie mamy tu żadnych wątpliwości. Pamiętajmy jednak o tym, co leżało u podstaw tego procesu: mieliśmy otrzymać energię czystą i tanią. Dziś wszystko wskazuje na to, że na energię tanią raczej się nie zanosi – przyznał Paweł Strączyński.

– Dlatego nie możemy już bardziej przyspieszać tego procesu. Bo koszt tego przyspieszenia będzie nie do udźwignięcia, co dokładnie wybrzmiało w tej dyskusji. Nie mamy dziś takiego podmiotu, który byłby w stanie taki koszt unieść. Nie uniesie go też polskie społeczeństwo. Mamy zupełnie inną sytuację wyjściową niż kraje Europy Zachodniej. Opieramy swoją energetykę na węglu kamiennym w aż 70 proc. Musimy więc uwzględniać ten punkt wyjściowy. Europejscy decydenci nie mogą o tym zapominać. Powinniśmy mieć możliwość dotarcia do zeroemisyjności we własnym tempie – takim, które jest możliwe do zrealizowania i sfinansowania – podsumował prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Enea

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA