fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolska eksportuje coraz więcej towarów

Polska eksportuje coraz więcej towarów

W 2023 roku Polska zwiększyła swój eksport przy jednoczesnym obniżeniu importu. Dzięki temu mamy dodatni bilans handlowy.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku polski eksport wyniósł 176,4 mld euro i w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył się o prawie 5 proc. – wynika z danych Światowej Organizacji Handlu. Dzięki mniejszemu importowi Polska cieszy się dodatnim bilansem handlowym.

W konsekwencji nasze saldo wymiany handlowej po sześciu miesiącach roku było dodatnie i wyniosło 6,6 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było na minusie 9,3 mld euro. Stało się tak pomimo umocnienia złotego w relacji do USD i EURO w porównaniu z 2022 r., a to akurat eksportowi nie sprzyja. Eksportowane towary są bowiem wówczas mniej konkurencyjne cenowo. Tym bardziej cieszy nadwyżka netto

– powiedział główny analityk BIG InfoMonitor, dr hab. Waldemar Rogowski.

Polska większość towarów, bo aż 75 proc., eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Łącznie krajom rozwiniętym sprzedaliśmy produkty o wartości 153 mld euro, podczas gdy eksport do krajów rozwijających się wyniósł niespełna 15 mld euro.

BIG InfoMonitor podał jednak, że najbardziej eksportowe branże w Polsce borykają się też z zadłużeniem. Sumując wyniki sektora spożywczego, produkcji metalowej wyrobów gotowych oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep okazuje się, że ich zaległe zobowiązania wynoszą już 3,2 mld zł. Z problemami takimi boryka się ponad 5 proc. przedsiębiorstw z wymienionych branż.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA