fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska eksportuje coraz więcej towarów

Polska eksportuje coraz więcej towarów

W 2023 roku Polska zwiększyła swój eksport przy jednoczesnym obniżeniu importu. Dzięki temu mamy dodatni bilans handlowy.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku polski eksport wyniósł 176,4 mld euro i w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył się o prawie 5 proc. – wynika z danych Światowej Organizacji Handlu. Dzięki mniejszemu importowi Polska cieszy się dodatnim bilansem handlowym.

W konsekwencji nasze saldo wymiany handlowej po sześciu miesiącach roku było dodatnie i wyniosło 6,6 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było na minusie 9,3 mld euro. Stało się tak pomimo umocnienia złotego w relacji do USD i EURO w porównaniu z 2022 r., a to akurat eksportowi nie sprzyja. Eksportowane towary są bowiem wówczas mniej konkurencyjne cenowo. Tym bardziej cieszy nadwyżka netto

– powiedział główny analityk BIG InfoMonitor, dr hab. Waldemar Rogowski.

Polska większość towarów, bo aż 75 proc., eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Łącznie krajom rozwiniętym sprzedaliśmy produkty o wartości 153 mld euro, podczas gdy eksport do krajów rozwijających się wyniósł niespełna 15 mld euro.

BIG InfoMonitor podał jednak, że najbardziej eksportowe branże w Polsce borykają się też z zadłużeniem. Sumując wyniki sektora spożywczego, produkcji metalowej wyrobów gotowych oraz produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep okazuje się, że ich zaległe zobowiązania wynoszą już 3,2 mld zł. Z problemami takimi boryka się ponad 5 proc. przedsiębiorstw z wymienionych branż.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA