fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska elektrownia jądrowa jednak w innej lokalizacji?

Polska elektrownia jądrowa jednak w innej lokalizacji?

Rozważa się zmianę lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która pierwotnie miała powstać w gminie Choczewo. Powraca temat Żarnowca.

Wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz podczas wizyty w Chojnicach powiedziała, że elektrownia jądrowa na Pomorzu może nie zostać wybudowana w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo – dowiadujemy się z „Dziennika Bałtyckiego”. Nową lokalizacją miałyby być okolice Żarnowca w gminie Krokowa.

Głównym powodem zmiany lokalizacji ma być degradacja środowiska naturalnego. Słowa Beaty Rutkiewicz są zaskakujące nie tylko dlatego, że podważają wydaną już decyzję środowiskową, ale też z uwagi na fakt, że kroki w kierunku realizacji budowy elektrowni w Lubiatowie-Kopalinie już podjęto. Poza problemami z lokalizacją pojawiły się – jak powiedziała Beata Rutkiewicz – „różne głosy” na temat wybranej technologii. W maju 2023 roku podpisano już umowę z międzynarodowym konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel, które miały zaprojektować i wybudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.

Wojewodę Barbarę Rutkiewicz wsparł wicemarszałek pomorski Leszek Bonna.

Decyzja lokalizacyjna dotyczy najcenniejszego obszaru turystycznego województwa pomorskiego. Tam jest szeroka piaszczysta plaża i kompleksy leśne. Część tego dziedzictwa będzie wykluczona z użytkowania przez turystów i mieszkańców ze względu na oddziaływanie tej inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że atom to jest przyszłość i musimy inwestować, ale czy nie warto rozważyć pierwotnej lokalizacji z lat 80. w pobliżu Żarnowca? Tam jest już linia przesyłowa będąca w stanie odebrać tyle energii. Budowanie nowej linii – nie ukrywajmy – to kolejny czynnik degradujący środowisko naturalne

– powiedział Leszek Bonna.

Wicewojewoda dodał, że na biurko premiera Donalda Tuska trafił już odpowiedni dokument, w którym zespół składający się z fachowców, przedsiębiorców, ekologów i samorządowców wzywa do rozważenia innego miejsca na budowę polskiej elektrowni jądrowej.

Zgodnie z planem rządu Mateusza Morawieckiego pierwsza elektrownia jądrowa miała powstać na Pomorzu i zacząć działać w 2033 roku. Jeśli rząd Donalda Tuska ostatecznie zdecyduje się na zmianę, to według eksperta do spraw energetyki Jakuba Wiecha jej budowa może przesunąć się o wiele lat, co może spotkać się z niezadowoleniem Polaków, którzy w większości popierają powstanie elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Źródło: Dziennik Bałtycki
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA