fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolska europejskim liderem – boom na paczkomaty

Polska europejskim liderem – boom na paczkomaty

Pojawiające się na polskich ulicach coraz to nowe automaty paczkowe napędzają rozwój branży kurierskiej w Polsce.

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” napisała, że po spowolnieniu w 2022 roku teraz polski rynek kurierski znowu rozwija się w dwucyfrowym tempie. Wszystko dzięki pojawiającym się w Polsce jak grzyby po deszczu kolejnym automatom paczkowym.

Dziennik wskazał, że dzisiaj Polska jest absolutnym europejskim liderem rynku OOH (z ang. out of home), czyli dostaw paczek poza domem (nie przez kuriera pod drzwi, ale do punktów odbioru: sklepów czy automatów). Przytaczane dane Unlimited Parcel Intelligence pokazują, że w Polsce, w zasięgu 10 tysięcy mieszkańców znajduje się ok. 38 potencjalnych miejsc, gdzie można odebrać e-zakupy. W tym zestawieniu nie mamy sobie równych, bo w zajmujących drugie miejsce Czechach są to ok. 34 takie punkty. Z kolei w przypadku Niemiec jest ich zaledwie 8. Według analityków powyższe dane świadczą o tym, że polski rynek kurierski oparł się postcovidowemu załamaniu.

Jak wskazują nam brokerzy kurierscy, Polska nie tylko w minionym roku oparła się negatywnemu trendowi, ale i od początku br. notuje dwucyfrowe wzrosty w KEP (kurier, ekspres, paczka). A motorem napędowym rynku, którego wartość sięga już przeszło 9,5 mld zł, wydają się być rozwiązania OOH. Z najnowszego raportu Las Mile Experts wynika, że w bezwzględnej liczbie punktów odbioru, głównie sklepów współpracujących z operatorami, w których można odbierać przesyłki, wyprzedzają nas tylko Brytyjczycy (45 tys. placówek), Włosi (48 tys.), Francuzi (49 tys.) i Niemcy (51 tys.). My mamy ich prawie 30 tys.

– napisano w „Rzeczpospolitej”.

Według dziennika Polskę za granicą nazywa się lockerlandem, czyli krainą automatów paczkowych. Wzrost popytu dostawy OOH to efekt zmiany oczekiwań klientów, którzy chcą nie tylko szybkiego dostarczenia paczki, ale wolą mieć możliwość swobodnego wyboru, gdzie i kiedy ma to mieć miejsce.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA