fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPolska europejskim liderem – boom na paczkomaty

Polska europejskim liderem – boom na paczkomaty

Pojawiające się na polskich ulicach coraz to nowe automaty paczkowe napędzają rozwój branży kurierskiej w Polsce.

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” napisała, że po spowolnieniu w 2022 roku teraz polski rynek kurierski znowu rozwija się w dwucyfrowym tempie. Wszystko dzięki pojawiającym się w Polsce jak grzyby po deszczu kolejnym automatom paczkowym.

Dziennik wskazał, że dzisiaj Polska jest absolutnym europejskim liderem rynku OOH (z ang. out of home), czyli dostaw paczek poza domem (nie przez kuriera pod drzwi, ale do punktów odbioru: sklepów czy automatów). Przytaczane dane Unlimited Parcel Intelligence pokazują, że w Polsce, w zasięgu 10 tysięcy mieszkańców znajduje się ok. 38 potencjalnych miejsc, gdzie można odebrać e-zakupy. W tym zestawieniu nie mamy sobie równych, bo w zajmujących drugie miejsce Czechach są to ok. 34 takie punkty. Z kolei w przypadku Niemiec jest ich zaledwie 8. Według analityków powyższe dane świadczą o tym, że polski rynek kurierski oparł się postcovidowemu załamaniu.

Jak wskazują nam brokerzy kurierscy, Polska nie tylko w minionym roku oparła się negatywnemu trendowi, ale i od początku br. notuje dwucyfrowe wzrosty w KEP (kurier, ekspres, paczka). A motorem napędowym rynku, którego wartość sięga już przeszło 9,5 mld zł, wydają się być rozwiązania OOH. Z najnowszego raportu Las Mile Experts wynika, że w bezwzględnej liczbie punktów odbioru, głównie sklepów współpracujących z operatorami, w których można odbierać przesyłki, wyprzedzają nas tylko Brytyjczycy (45 tys. placówek), Włosi (48 tys.), Francuzi (49 tys.) i Niemcy (51 tys.). My mamy ich prawie 30 tys.

– napisano w „Rzeczpospolitej”.

Według dziennika Polskę za granicą nazywa się lockerlandem, czyli krainą automatów paczkowych. Wzrost popytu dostawy OOH to efekt zmiany oczekiwań klientów, którzy chcą nie tylko szybkiego dostarczenia paczki, ale wolą mieć możliwość swobodnego wyboru, gdzie i kiedy ma to mieć miejsce.

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA