fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolska europejskim prymusem w równości płac kobiet i mężczyzn!

Polska europejskim prymusem w równości płac kobiet i mężczyzn!

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Unii Europejskiej pod względem równości wynagrodzeń na tych samych stanowiskach zajmowanych przez osoby różnej płci.

Według danych Eurostatu kobiety zarabiają w Unii Europejskiej o 13 proc. mniej od mężczyzn zajmujących to samo stanowisko. Czyli na każde 1 euro wynagrodzenia pobieranego przez mężczyzn, przypada 0,83 euro otrzymywanego przez kobiety.

Różnice te są coraz mniejsze, ale tempo tego spadku nie satysfakcjonuje Komisji Europejskiej. Przez ostatnią dekadę uległy redukcji zaledwie o 2,8 proc.

W Europejskim Dniu Równej Płacy wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova stwierdziła, że równa praca za takie samo wynagrodzenie jest jedną z głównych zasad Unii Europejskiej. Jej zdaniem warunkiem koniecznym do zmian w niesprawiedliwej wysokości wynagrodzeń jest przeprowadzenie strukturalnych reform społecznych. Bruksela obecnie podwaja swoje wysiłki w tym temacie. Jej celem jest m.in. zwiększenie udziału kobiet w zarządach spółek działających w Unii Europejskiej, czy zrównoważenie podziału obowiązków opieki nad dziećmi między kobietami i mężczyznami.

Według Komisji Europejskiej niezbędnym warunkiem do zrównania wynagrodzeń jest wprowadzenie ich jawności. Dlatego Bruksela zamierza dążyć do wdrożenia rozwiązań prawnych, które będą zobowiązywać pracodawców do ich przejrzystego podawania.

Polska jest w unijnej czołówce pod względem najmniejszych różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zajmuje obecnie w tym zestawieniu 5. miejsce, a różnica wynosi 4,5 proc. Wyprzedzają nas tylko Włochy (4,2 proc.), Słowenia (3,1 proc.), Rumunia (2,4 proc.) i Luksemburg (0,7 proc.). Największe różnice w tej kwestii występują na Łotwie (22,3 proc.), w Estonii (21,1 proc.), Austrii (18,9 proc.), Szwajcarii (18,4 proc.) i Niemczech (18,3 proc.).

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA