fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska fabryka produkuje części do myśliwców F-16

Polska fabryka produkuje części do myśliwców F-16

W mieleckich Polskich Zakładach Lotniczych zakończono pracę nad pierwszą wyprodukowaną tam częścią kadłuba amerykańskiego myśliwca wielozadaniowego F-16.

w polskich barwach/WikipediaW Mielcu powstają struktury tylnej części kadłuba najnowszej wersji myśliwca F-16 w wersji Block 70/72 oraz inne mniejsze komponenty tej maszyny.

Amerykański gigant zbrojeniowy wybrał Polskę

PZL Mielec zostały kupione przez amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin w 2015 roku. Proces przeniesienia do Polski produkcji części do F-16 rozpoczął się w 2021 roku. Amerykanie przez transfer technologii i rozwój kompetencji pracowników dali mieleckim zakładom możliwość powrotu (po dwóch dekadach przerwy) do produkcji samolotów bojowych.

W 2022 roku 50 pracowników z Mielca udało się do fabryki F-16 w Greenville w Południowej Karolinie. Tam przez sześć miesięcy uczestniczyli w szkoleniach, aby zdobyć wiedzę niezbędną do uruchomienia procesu produkcji w Polsce. Ten jest realizowany w specjalnie przygotowanej hali o powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych.

Black Hawk i F-16 powstaje w Mielcu

Teraz części myśliwca wykonane w Polsce zostaną odesłane do USA, gdzie będą wykorzystane przy montażu myśliwców F-16 Block 70/72 dla państw z Europy i Bliskiego Wschodu.

Obecnie w zakładach PZL Mielec pracuje 1550 osób. Oprócz części do F-16 powstają tam również elementy używane m.in. w takich maszynach jak helikoptery Black Hawk czy samoloty M28.

pzlmielec.pl, lockheedmartin.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA