fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaInnowacjePolska firma robi nowatorskie ogniwa fotowoltaiczne

Polska firma robi nowatorskie ogniwa fotowoltaiczne

Firma z branży OZE, założona i rozwijana przez Polaków, jedynie przy wsparciu zewnętrznego kapitału, idzie jak burza. Saule Technologies otwiera właśnie we Wrocławiu nowatorską linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Linia ta, całkowicie zautomatyzowana, znajduje się w fabryce o powierzchni ok. 5 tys. mkw. i trwają już prace projektowe nad kolejną, o wydajności nawet do 100 MW.

Czym są ogniwa perowskitowe? To ultracienkie, bardzo lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. W tej chwili twierdzi się, że są nie tylko wysokowydajne, ale mogą mieć znacznie szersze zastosowanie od tradycyjnych ogniw krzemowych.

Saule Technologies, firmę rozwijającą technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji, założyła już osiem lat temu trójka Polaków: Olga Malinkiewicz, która opracowała skuteczną metodę na obniżenie kosztów produkcji takich ogniw, Piotr Krych oraz Artur Kupczunas.
W 2015 roku – widząc potencjał, jaki ma ta technologia oraz zapał założycieli firmy – japoński przedsiębiorca Hideo Sawada zainwestował w nią 20 mln zł. Obecnie firma, powiązana kapitałowo z jednym z większych przedsiębiorstw na rynku fotowoltaiki – Columbus Energie, zatrudnia ponad pięćdziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów. Dobrze rozwija się współpraca ze specjalistami z Korei Płd., Japonii, Malezji, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Współpracownicy firmy należą do europejskiego grona ekspertów w zakresie drukowanych ogniw perowskitowych.

Nie tylko wydajne, ale i lżejsze

Moduły perowskitowe są nawet o 95 procent lżejsze od tradycyjnych, czyli krzemowych. Dzięki temu mają tę zaletę, że można je montować na elewacjach czy dachach budynków nietolerujących większych obciążeń, co dotyczy naprawdę bardzo wielu konstrukcji – nie tylko starych. Fotowoltaika nabudynkowa, montowana na dachach np. obiektów użyteczności publicznej, to szansa na znaczne potanienie kosztów pozyskania energii i ogrzania budynków.

Razem z fotożaluzjami

Kilka miesięcy temu, w październiku ubiegłego roku, firma pokazała projekt żaluzji okiennych pokrytych ogniwami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitu. System fotowoltaicznych żaluzji ma być kompatybilny z automatyką budynkową (BMS).

Żaluzje fotowoltaiczne mogą być oczywiście tylko jednym z zastosowań ultracienkich i lekkich ogniw perowskitowych, ale niewątpliwie atrakcyjnym, ponieważ dodatkowo można zastosować w nich tzw. systemy nadążne. Pozwalają one na automatyczne dostosowanie płaszczyzny ogniw w zależności od położenia słońca. Zwiększa to uzysk energii, jednocześnie zapewniając lepsze zacienienie pomieszczeń. Nominalna moc osiągana z perowskitowych ogniw, zastosowanych w żaluzjach, będzie wynosić 170 W/m2.
Nie przeprowadzono jeszcze badań (albo ich tylko nie ujawniono) na temat trwałości tych ogniw i zakładanej degradacji początkowych parametrów – to jest jeszcze kwestia do wyjaśnienia.
W każdym razie cieszymy się, że nowatorskie rozwiązania z zakresu uzysku czystej energii są też udziałem polskich firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA