fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaInnowacjePolska firma robi nowatorskie ogniwa fotowoltaiczne

Polska firma robi nowatorskie ogniwa fotowoltaiczne

Firma z branży OZE, założona i rozwijana przez Polaków, jedynie przy wsparciu zewnętrznego kapitału, idzie jak burza. Saule Technologies otwiera właśnie we Wrocławiu nowatorską linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Linia ta, całkowicie zautomatyzowana, znajduje się w fabryce o powierzchni ok. 5 tys. mkw. i trwają już prace projektowe nad kolejną, o wydajności nawet do 100 MW.

Czym są ogniwa perowskitowe? To ultracienkie, bardzo lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. W tej chwili twierdzi się, że są nie tylko wysokowydajne, ale mogą mieć znacznie szersze zastosowanie od tradycyjnych ogniw krzemowych.

Saule Technologies, firmę rozwijającą technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji, założyła już osiem lat temu trójka Polaków: Olga Malinkiewicz, która opracowała skuteczną metodę na obniżenie kosztów produkcji takich ogniw, Piotr Krych oraz Artur Kupczunas.
W 2015 roku – widząc potencjał, jaki ma ta technologia oraz zapał założycieli firmy – japoński przedsiębiorca Hideo Sawada zainwestował w nią 20 mln zł. Obecnie firma, powiązana kapitałowo z jednym z większych przedsiębiorstw na rynku fotowoltaiki – Columbus Energie, zatrudnia ponad pięćdziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów. Dobrze rozwija się współpraca ze specjalistami z Korei Płd., Japonii, Malezji, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Współpracownicy firmy należą do europejskiego grona ekspertów w zakresie drukowanych ogniw perowskitowych.

Nie tylko wydajne, ale i lżejsze

Moduły perowskitowe są nawet o 95 procent lżejsze od tradycyjnych, czyli krzemowych. Dzięki temu mają tę zaletę, że można je montować na elewacjach czy dachach budynków nietolerujących większych obciążeń, co dotyczy naprawdę bardzo wielu konstrukcji – nie tylko starych. Fotowoltaika nabudynkowa, montowana na dachach np. obiektów użyteczności publicznej, to szansa na znaczne potanienie kosztów pozyskania energii i ogrzania budynków.

Razem z fotożaluzjami

Kilka miesięcy temu, w październiku ubiegłego roku, firma pokazała projekt żaluzji okiennych pokrytych ogniwami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitu. System fotowoltaicznych żaluzji ma być kompatybilny z automatyką budynkową (BMS).

Żaluzje fotowoltaiczne mogą być oczywiście tylko jednym z zastosowań ultracienkich i lekkich ogniw perowskitowych, ale niewątpliwie atrakcyjnym, ponieważ dodatkowo można zastosować w nich tzw. systemy nadążne. Pozwalają one na automatyczne dostosowanie płaszczyzny ogniw w zależności od położenia słońca. Zwiększa to uzysk energii, jednocześnie zapewniając lepsze zacienienie pomieszczeń. Nominalna moc osiągana z perowskitowych ogniw, zastosowanych w żaluzjach, będzie wynosić 170 W/m2.
Nie przeprowadzono jeszcze badań (albo ich tylko nie ujawniono) na temat trwałości tych ogniw i zakładanej degradacji początkowych parametrów – to jest jeszcze kwestia do wyjaśnienia.
W każdym razie cieszymy się, że nowatorskie rozwiązania z zakresu uzysku czystej energii są też udziałem polskich firm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA