fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaForum innowacjiPolska firma rodzinna dobrze wykorzystuje wsparcie na rozwój

Polska firma rodzinna dobrze wykorzystuje wsparcie na rozwój

SPLAST z Krosna postawił na innowacje. Przypadek tej firmy jest przykładem korzystania przez właścicieli z dobrego biznesplanu z jednej strony oraz umiejętnego wsparcia rodzimych firm środkami publicznymi – z drugiej. Spółka wie, co robi i co niezbędnego dla dalszego rozwoju musi zrealizować, a państwo ją w tym finansowo umiejętnie wspiera. Tak właśnie być powinno.

SPLAST jest poważnym polskim producentem z branży tworzyw sztucznych. Wyróżnia tę spółkę na rynku to, że wdraża nowe rozwiązania wypracowane przez własne centrum badawczo-rozwojowe, pracujące w ramach międzynarodowych projektów badawczych. Chodzi tu o tworzenie naprawdę innowacyjnych, mogących zaskoczyć rynek produktów oraz o wzmocnienie już istniejących procesów produkcyjnych.

Takich firm polskich jest na rynku więcej. Chcąc jednak otrzymać publiczne wsparcie firma musi swoimi dotychczasowymi działaniami, konsekwentnym rozwojem i dobrymi rokowaniami na przyszłość, niejako na nie zasłużyć.

Pieniądze na rozwój, nie na „przejedzenie”

SPLAST to rodzinna firma z kapitałem polskim, działająca na rynku od ponad trzydziestu lat. Sprzedaje przede wszystkim zestawy do utrzymania czystości oraz detale z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego, elektronicznego, AGD, kosmetycznego i meblarskiego. Teraz chce kupić nowoczesne urządzenia i maszyny oraz zmodernizować dotychczasowe linie produkcyjne. Celem ekonomicznym jest wzrost produktywności a logistycznym – skrócenie czasu realizacji zamówień. Zwiększenie możliwości produkcyjnych spółki nastąpi poprzez rozszerzenie produkcji. Inwestycja zakłada bowiem realizację dwóch innowacyjnych projektów polegających na opracowaniu nowej technologii i produktu.
Firma zamierza korzystać m.in. z odnawialnych źródeł energii budując infrastrukturę fotowoltaiczną. Produkowana energia będzie wykorzystywana w całości na potrzeby zakładu, co jest coraz częstszą praktyką – uzyskiwanie samowystarczalności energetycznej zakładów jest po prostu opłacalne.

Na to wszystko potrzebne są oczywiście niebagatelne pieniądze. Koszty realizacji nowych planów sięgną 40 mln zł. Firmę wsparła pieniędzmi Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Spółka uzyskała za jej pośrednictwem państwowy grant, a także zwolnienie podatkowe w ramach PSI.

Dokonania krośnieńskiej spółki

SPLAST dysponuje już trzema nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi: w Krośnie i Jedliczu oraz na Węgrzech w Miszkolcu i zatrudnia łącznie ponad 600 pracowników. Międzynarodowy zasięg firmy pokazuje, że dobrze radzi sobie nie tylko w Polsce, ale i na innych europejskich rynkach. W latach 2017-2020 wdrożyła do produkcji trzy nowe technologie, wypuszczając na rynek około osiemdziesięciu nowych produktów. SPLAST uzyskał też dwa międzynarodowe patenty oraz dziewiętnaście użytkowych wzorów wspólnotowych. Trudno więc zaprzeczyć, że firma jest naprawdę innowacyjna i ma podparte realiami ambicje wychodzenia poza rynek polski.

Rozwój polskiego przemysłu z wykorzystaniem najnowszych technologii jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Uzyskał on swoje ramy w Polityce Przemysłowej Polski, której realizacji dopilnowuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
– Cieszę się, że polska firma stawia na kolejne projekty B+R. To, co wyróżnia tę spółkę, to właśnie innowacyjność, ale też międzynarodowy zasięg działania. Projekty badawczo-rozwojowe przynoszą też dodatkowe przychody, zwiększają konkurencyjność, ale też umożliwiają dynamiczną ekspansję na rynkach zagranicznych, na czym nam szczególnie zależy – mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Tak trzymać. Rządowe wsparcie finansowe – wygenerowane wszak z pieniędzy wszystkich podatników, którzy się na nie składają – powinno właśnie tak działać, by dobrze prowadzone i dynamicznie rozwijające się polskie firmy mogły otrzymać publiczne wsparcie w momencie, gdy zamierzają postawić kolejny krok na drodze rozwoju.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA