fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePolska giełda trzyma się mocno

Polska giełda trzyma się mocno

Polskie indeksy giełdowe radzą sobie coraz lepiej, a w ostatnim czasie należą do najsilniejszych w całej Europie.

Tegoroczny rynek akcji w Polsce radzi sobie w tym roku znacznie lepiej niż w roku 2022 roku – donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”. Co więcej, aktualne wyniki polskiej giełdy plasują ją w czołówce europejskiej stawki.

Recesji nie będzie

W artykule przypomniano, że w ubiegłym roku polskie indeksy giełdowe zwykle zamykały globalne zestawienia. W tym roku natomiast plasują się na szczycie europejskich akcji. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze zwyżkami wynoszącymi prawie 20 procent.

Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji Investors TFI, powiedział na łamach „Rzeczpospolitej”, że przyszłość polskiej Giełdy Papierów Wartościowych trzeba oceniać w oparciu o rynki zagraniczne.

Tak jak na rozpoczęcie trwającego od połowy października ubiegłego roku trendu wzrostowego na GPW wpływ wywarło zachowanie innych rynków, tak i jego zakończenie będzie uzależnione od zmiany trendów na głównych światowych parkietach. Ustanowienie nowych rekordów na giełdach w Paryżu czy Frankfurcie oraz najwyższych poziomów od roku na Wall Street wspiera scenariusz kontynuacji wzrostu na naszej giełdzie

– wyjaśnił ekspert Investors TFI.

Jeśli chodzi o najbliższe perspektywy, to eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, raczej nie przewidują recesji w gospodarce, a skłaniają się do tak zwanego miękkiego lądowania. Marcin Materna, dyrektor biura analiz rynków kapitałowych w BM Millenium wyliczył, że na korzyść polskich akcji działają zbliżające się wybory i rekordowe stymulowanie gospodarki, a także spadająca inflacja. Pomocne w przekonywaniu zagranicznych inwestorów do polskich papierów wartościowych są też możliwe zmiany na scenie politycznej.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA