fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjePolska giełda trzyma się mocno

Polska giełda trzyma się mocno

Polskie indeksy giełdowe radzą sobie coraz lepiej, a w ostatnim czasie należą do najsilniejszych w całej Europie.

Tegoroczny rynek akcji w Polsce radzi sobie w tym roku znacznie lepiej niż w roku 2022 roku – donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”. Co więcej, aktualne wyniki polskiej giełdy plasują ją w czołówce europejskiej stawki.

Recesji nie będzie

W artykule przypomniano, że w ubiegłym roku polskie indeksy giełdowe zwykle zamykały globalne zestawienia. W tym roku natomiast plasują się na szczycie europejskich akcji. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze zwyżkami wynoszącymi prawie 20 procent.

Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji Investors TFI, powiedział na łamach „Rzeczpospolitej”, że przyszłość polskiej Giełdy Papierów Wartościowych trzeba oceniać w oparciu o rynki zagraniczne.

Tak jak na rozpoczęcie trwającego od połowy października ubiegłego roku trendu wzrostowego na GPW wpływ wywarło zachowanie innych rynków, tak i jego zakończenie będzie uzależnione od zmiany trendów na głównych światowych parkietach. Ustanowienie nowych rekordów na giełdach w Paryżu czy Frankfurcie oraz najwyższych poziomów od roku na Wall Street wspiera scenariusz kontynuacji wzrostu na naszej giełdzie

– wyjaśnił ekspert Investors TFI.

Jeśli chodzi o najbliższe perspektywy, to eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, raczej nie przewidują recesji w gospodarce, a skłaniają się do tak zwanego miękkiego lądowania. Marcin Materna, dyrektor biura analiz rynków kapitałowych w BM Millenium wyliczył, że na korzyść polskich akcji działają zbliżające się wybory i rekordowe stymulowanie gospodarki, a także spadająca inflacja. Pomocne w przekonywaniu zagranicznych inwestorów do polskich papierów wartościowych są też możliwe zmiany na scenie politycznej.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA