fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do przekierowania szlaków handlowych w regionie.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę Polska stała się głównym partnerem handlowym Ukrainy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego nasz kraj jest największym odbiorcą ukraińskiego eksportu i drugim dostawcą po Chinach.

Analitycy PIE wskazali, że przez zniszczenia wojenne i blokadę czarnomorskiego szlaku handlowego w 2022 r. doszło do załamania gospodarki Ukrainy, co spowodowało, że wartość ukraińskiego eksportu obniżyła się względem 2021 r. aż o 35 proc., a importu o 19 proc. Ze względu na położenie geograficzne oraz infrastrukturę kolejową i porty morskie znacząco wzrosła rola Polski w ukraińskiej wymianie handlowej. Z grona ukraińskich partnerów handlowych naturalnie zniknęły Białoruś i Rosja.

„Polskie obroty w handlu międzynarodowym z Ukrainą wzrosły o 56 proc., do 74,7 mld zł, z czego 45,6 mld PLN stanowił eksport (wzrost o 59 proc. r/r) , a 29,1 mld import (wzrost o 52 proc. r/r)” – napisano w artykule opublikowanym w „Tygodniku Gospodarczym” PIE. „Największy wzrost, o 7,4 mld zł, zanotowano w eksporcie oleju napędowego i innych olejów ropy naftowej (74-krotny). Bardzo duży wzrost odnotowano również w eksporcie broni i amunicji – rokrocznie ponad 45-krotnie, do 3,9 mld zł” –czytamy w artykule.

Jeśli chodzi o import z Ukrainy do Polski, to aż 6-krotny wzrost odnotowano w produktach roślinnych. Wartość tego importu wyniosła 5,97 mld zł. Import samej kukurydzy wzrósł niemal 20-krotnie, a oleju słonecznikowego 5-krotnie. Co istotne, w 2022 r. aż 5-krotnie wzrósł import do Polski ukraińskiej energii elektrycznej, którego wartość wyniosła 1 mld zł.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA