Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że Polska już od lat pozostaje liderem, jeśli chodzi o produkcję karpia w Unii Europejskiej. Nasza produkcja odpowiada aż za 30 proc. całej produkcji unijnej. Znaczącymi hodowcami tej ryby w Europie są także Czechy i Węgry.
Jak poinformował zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński, w Polsce funkcjonuje przeszło 850 gospodarstw rybackich o łącznej powierzchni stawów około 70 tys. hektarów, a roczny wolumen produkcji karpia w ostatnich latach oscylował między 17 tys. a 21 tys. ton. W 2021 r. karpie stanowiły ponad 30 proc. produkcji i połowu ryb słodkowodnych w naszym kraju. W 2021 r. średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,49 kg na mieszkańca.
– Pomimo że ogólny popyt na ryby w Polsce jest zmienny, biorąc pod uwagę podział na gatunki, to ilość spożywanego karpia na przestrzeni lat raczej się nie zmienia – zaznaczył wiceszef KOWR.
Eksport karpia jest niewielki – w 2021 r. był on tylko o 30 proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 461 ton. Najwięcej karpi sprzedajemy do Szwecji (46 proc.) i Wielkiej Brytanii (38 proc.). Prawie całą produkcję karpia (ok. 90 proc.) pochłania rynek krajowy na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
Problemem, jeśli chodzi o hodowlę karpia w Polsce, są natomiast powtarzające się okresy suszy skutkujące obniżaniem poziomu wody w stawach hodowlanych, co wpływa negatywnie na populację i rozmiar odławianych ryb.
PAP