fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFelietonPolska gospodarka bezpieczniejsza dzięki współpracy prezydenta i rządu

Polska gospodarka bezpieczniejsza dzięki współpracy prezydenta i rządu

Mamy dużą szansę, żeby Polska przeszła przez ten kryzys skaleczona nieco mniej niż wiele krajów Unii Europejskiej – wskazywał Belka, obecnie europoseł wybrany z list Koalicji Obywatelskiej. O samych tarczach mówi, że „to program znaczący i on na pewno pomoże przetrwać wielu przedsiębiorstwom, wielu firmom”. I chociaż w innym miejscu swojej wypowiedzi odnosi się krytycznie, do niektórych rozwiązań antykryzysowych, to i tak w ustach polityka opozycji wspomniane pochwały muszą robić wrażenie. Nawet w przypadkiem nagranej wymianie zdań między Władysławem-Kamyszem a Borysem Budką padają ciepłe słowa na temat wdrożonych przez obecną władzę rozwiązań.

Trudno o inna oceną. Wiele wskazuje na to, że na tle innych państw Unii Europejskiej Polska poradzi sobie z tym kryzysem możliwie dobrze, być może nawet najlepiej w całej Wspólnocie. Skuteczne okazały się bardzo szybkie działania podjęte przez gabinet Mateusza Morawieckiego i znakomita współpraca na linii prezydent – rząd – Narodowy Bank Polski.

Dodatkowo wskazać trzeba, że Polska weszła w lock down z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Nasze finanse publiczne z roku na rok wyglądały coraz lepiej. Dług publiczny spadł do dawno niewidzianego poziomu 44 proc. w relacji do PKB. Tempo wzrostu gospodarczego także było imponujące. Ostatnie pięć lat to dla Polski istne ekonomiczne przyspieszenie. Widzieli to światowi inwestorzy, czego efektem było plasowanie naszego długu w tym roku z ujemną rentownością (państwo oddaje wtedy mniej niż pożyczyło). Swoisty cud gospodarczy jaki miał miejsce nad Wisła od 2015 roku był amortyzatorem silnego uderzenia wywołanego koronawirusem.

Według prognoz Komisji Europejskiej spadek naszego PKB będzie najniższy w Unii Europejskiej, udało się wyhamować skokowy wzrost bezrobocia i uratować tysiące firm przed upadłością. Cristina Savescu, starsza ekonomistka Banku Światowego zajmująca się Polską stwierdziła nawet w wywiadzie dla ISBnews, że ekonomiczna pozycja naszego kraju może wzrosnąć w związku ze zmianami w światowym łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią. Wskazała także na odporność naszej gospodarki wynikającą z jej zdywersyfikowania i konkurencyjności.

Ostatnie pięć lat to czas prezydentury Andrzeja Dudy i rządów Zjednoczonej Prawicy. W tym okresie przyjęto wiele korzystnych dla Polski rozwiązań, także dotyczących kwestii ekonomicznych. Dzięki temu Polska jest wzorem dla innych, nawet w tych trudnych czasach. Warto o tym pamiętać.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobroczyńcy ludzkości uprawiają swoją dobroczynność na cudzy koszt

Pani Anna Machińska oficjalnie powiększyła grono autorytetów moralnych, którzy ze swoich wież z kości słoniowej czują się w prawie, a właściwie – w obowiązku udzielania gawiedzi zbawiennych pouczeń w najróżniejszych sprawach. Tedy postanowiła wesprzeć „aktywistów”, którzy angażują się po stronie migrantów próbujących sforsować nie tylko granicę polsko-białoruską, ale również granicę polsko-ukraińską
5 MIN CZYTANIA

Polska przedsiębiorczość nadaje się do muzeum

Muzea kształtują przyszłość opowiadając o przeszłości. Nasza nie będzie tak zasobna, jak mogłaby być, jeśli nie będzie mówić o polskiej przedsiębiorczości także przy użyciu tych narzędzi, jakie zapewnia muzeum.
4 MIN CZYTANIA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA