fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska gospodarka nie istnieje bez Unii Europejskiej

Polska gospodarka nie istnieje bez Unii Europejskiej

Jednolity rynek europejski, a nie unijne dotacje, jest kołem zamachowym polskiej gospodarki w ostatnich latach.

Specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotowali analizę, w której badają wpływ naszego członkostwa w Unii Europejskiej na krajową gospodarkę.

Zgodnie z przedstawionymi wnioskami, unijną polityką przynoszącą Polsce największe korzyści jest jednolity rynek. Dał on szansę rozwoju polskim firmom. Stało się to dzięki możliwości łatwego dotarcia do setek milionów potencjalnych klientów w UE, a także pozwoleniu przedsiębiorstwom z innych państw członkowskich na prostą drogę do inwestycji u nas. Dodatkowo otworzył drzwi Polakom szukającym pracy w innych krajach.

Głównie dzięki tym okolicznościom Produkt Krajowy Brutto liczony per capita uległ podwojeniu od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. 20 proc. z aktualnie funkcjonujących miejsc pracy (czyli ponad 3,3 miliona) jest zależne od popytu w UE.

Eksperci z PIE szacują, że członkostwo w Unii dało nam średniorocznie o 1,5 proc. większy wzrost PKB niż gdybyśmy do niej nie dołączyli. Wartość eksportu do UE z Polski wyniosła w 2021 roku 216 miliardów euro, czyli pięć razy więcej niż w 2004 roku, gdy dołączaliśmy do tej organizacji.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA