fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPolska gospodarka nie potrzebuje kolejnej instytucji

Polska gospodarka nie potrzebuje kolejnej instytucji

Polscy pracodawcy i związki zawodowe sprzeciwiają się propozycji utworzenia instytucji Rzecznika Praw Pracowniczych.

Posłowie Lewicy skierowali do Sejmu projekt ustawy w sprawie utworzenia stanowiska Rzecznika Praw Pracowniczych. Portal PulsHR tłumaczy, że głównym zadaniem nowej instytucji miałaby być ochrona wolności i praw pracowników.

Rzecznik Praw Pracowniczych miałby na przykład dbać o to, by firmy dawały pracownikom możliwość zrzeszania się w związki zawodowe i zapewniały im prawa określone w przepisach. Pomysłodawcy stworzenia nowej instytucji uważają, że będzie ona gwarantem zapewnienia Polakom godności pracy. Jak się jednak okazuje, pomysł powołania Rzecznika Praw Pracowniczych spotkał się z zupełnie innym odbiorem środowisk biznesowych, a nawet związkowców.

Rozszerzanie biurokracji nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że z pewnością rodziłaby ona nowe obowiązki po stronie pracodawców, a po stronie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę spowodowałaby chaos organizacyjny

– powiedziała cytowana przez PulsHR Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy.

W krytycznym tonie wypowiedział się także wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Błażej Mądrzycki, którzy podkreślił, że dzisiaj ochroną praw pracowniczych zajmują się związki zawodowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy. W związku z tym Mądrzycki postuluje o wzmocnienie kompetencji PIP. Wtóruje mu Grzegorz Sikora, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Forum Związków Zawodowych, który powtórzył, że to związki zawodowe troszczą się o pracowników, więc stworzenie Rzecznika Praw Pracowniczych byłoby niepotrzebnym rozbudowywaniem biurokracji.

Źródło: PulsHR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA