fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajPolska gospodarka w stagnacji

Polska gospodarka w stagnacji

W polskiej gospodarce utrwaliła się stagnacja i na razie nie można się spodziewać, że sytuacja się odmieni.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, już od siedmiu miesięcy nie zmienia istotnie swojej wartości.

BIEC wskazało, że przez wciąż wysoką inflację popyt konsumpcyjny jest ograniczony, a inwestycje są w wieloletniej zapaści. Co więcej, w Polsce spada wydajność pracy, co uderza w konkurencyjność naszej gospodarki. Analitycy BIEC dodali, że od początku 2018 roku trend rozwojowy polskiej gospodarki uległ wyraźnemu spłaszczeniu poniżej potencjału gospodarki, co oznacza, że Polsce zagraża wieloletnie zwolnienie tempa rozwoju

Problemem jest przede wszystkim spadek liczby zamówień – zarówno krajowych, jak i eksportowych.

Popyt krajowy ogranicza ciągle wysoka inflacja. Jej skutki, objawiające się ograniczeniem wydatków, odczuwane są przez konsumentów ze znacznym opóźnieniem, w miarę kumulowania się efektu wzrostu cen. Produkcja na eksport staje się coraz mniej konkurencyjna i jest konsekwencją dramatycznego wzrostu kosztów, w tym również kosztów pracy. Konkurencyjności polskiej oferty eksportowej nie sprzyja również umocnienie złotego. Największe spadki zamówień, zarówno eksportowych, jak i kierowanych na rynek krajowy dotyczą konsumpcyjnych dóbr trwałego użytku

– wskazano w najnowszej analizie BIEC.

Taka sytuacja sprawia, że polskie firmy deklarują pogorszenie swoich finansów. Nieznacznie wzrosło również zadłużenie gospodarstw domowych, ale eksperci BIEC podkreślili, że jest to skutek rosnącego popytu na „kredyt 2 proc.”.

Jeśli chodzi o polską giełdę, to trwa na niej dobra koniunktura, ale jej słabością jest dominacja dużych spółek ze znacznym udziałem Skarbu Państwa oraz przewaga wyjść z parkietu nad wejściami. Przez to GPW w znacznym stopniu utraciła istotną rolę, jaką jest pozyskiwanie kapitału na rozwój.

Źródło: BIEC

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA