fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajPolska gospodarka w stagnacji

Polska gospodarka w stagnacji

W polskiej gospodarce utrwaliła się stagnacja i na razie nie można się spodziewać, że sytuacja się odmieni.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, już od siedmiu miesięcy nie zmienia istotnie swojej wartości.

BIEC wskazało, że przez wciąż wysoką inflację popyt konsumpcyjny jest ograniczony, a inwestycje są w wieloletniej zapaści. Co więcej, w Polsce spada wydajność pracy, co uderza w konkurencyjność naszej gospodarki. Analitycy BIEC dodali, że od początku 2018 roku trend rozwojowy polskiej gospodarki uległ wyraźnemu spłaszczeniu poniżej potencjału gospodarki, co oznacza, że Polsce zagraża wieloletnie zwolnienie tempa rozwoju

Problemem jest przede wszystkim spadek liczby zamówień – zarówno krajowych, jak i eksportowych.

Popyt krajowy ogranicza ciągle wysoka inflacja. Jej skutki, objawiające się ograniczeniem wydatków, odczuwane są przez konsumentów ze znacznym opóźnieniem, w miarę kumulowania się efektu wzrostu cen. Produkcja na eksport staje się coraz mniej konkurencyjna i jest konsekwencją dramatycznego wzrostu kosztów, w tym również kosztów pracy. Konkurencyjności polskiej oferty eksportowej nie sprzyja również umocnienie złotego. Największe spadki zamówień, zarówno eksportowych, jak i kierowanych na rynek krajowy dotyczą konsumpcyjnych dóbr trwałego użytku

– wskazano w najnowszej analizie BIEC.

Taka sytuacja sprawia, że polskie firmy deklarują pogorszenie swoich finansów. Nieznacznie wzrosło również zadłużenie gospodarstw domowych, ale eksperci BIEC podkreślili, że jest to skutek rosnącego popytu na „kredyt 2 proc.”.

Jeśli chodzi o polską giełdę, to trwa na niej dobra koniunktura, ale jej słabością jest dominacja dużych spółek ze znacznym udziałem Skarbu Państwa oraz przewaga wyjść z parkietu nad wejściami. Przez to GPW w znacznym stopniu utraciła istotną rolę, jaką jest pozyskiwanie kapitału na rozwój.

Źródło: BIEC

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA