fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolska Grupa Lotnicza będzie się musiała tłumaczyć z zakupu Condora?

Polska Grupa Lotnicza będzie się musiała tłumaczyć z zakupu Condora?

Polska Grupa Lotnicza, czyli grupa kapitałowa spółek lotniczych, w skład której wchodzi nasz narodowy przewoźnik LOT, ogłosiła przed kilkoma tygodniami zakup niemieckich linii turystycznych Condor. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku miesięcy. Na jej efekty biznesowe trzeba pewnie będzie poczekać dłużej. PGL wybrała dobrze znaną metodą wzmocnienia swojej obecności na danym rynku, jaką jest przejęcie. W tym wypadku udało się pozyskać znany w Niemczech podmiot.

Co ciekawe, niedługo po ogłoszeniu tego zakupu prasa za Odrą poinformowała, że Lufthansa zastanawia się nad zakwestionowaniem transakcji i skierowaniem sprawy do Komisji Europejskiej. Zarząd niemieckiego przewoźnika bierze pod uwagę taką opcję, gdyż jak wynika z doniesień medialnych, PGL rzekomo przejąć miała Condora z naruszeniem unijnych zasad o pomocy publicznej. Chodzi o środki, które LOT uzyskał od rządu w 2014 roku w związku z trudną sytuacją linii. Wsparcie wynosiło kilkaset milionów euro, a jego uzyskanie oznacza, że przewoźnik nie może przez 10 lat ponownie z niego skorzystać.

Domniemana skarga wynika zaś z faktu, że zakup Condora został sfinansowany z kredytu uzyskanego od konsorcjum, w skład którego wchodziły podmioty z udziałem skarbu państwa (Pekao SA, PKO BP oraz PZU). To zaś wskazywać by miało na ponownie udzielenie przez rząd pomocy LOT-owi wbrew europejskiemu prawu. Niewykluczone także, że Lufthansa zerwie dotychczasową współpracę z Condorem, co wydatnie osłabi pozycję tego podmiotu na niemieckim rynku.

Do tej całej sprawy warto podejść szerzej i zobaczyć ją w pełniejszym kontekście. Znamienne jest, że ma być do niej wciągnięta Komisja Europejska. Jeśli KE przychyliłaby się do zastrzeżeń Lufthansy, wówczas zakup Condora mógłby zostać cofnięty – taki jest zapewne cel całej akcji. Najpewniej bowiem zwrotowi podlegałoby finansowanie transakcji uzyskane od wzmiankowanego wcześniej konsorcjum. To zaś byłby wyraźny i bardzo groźny sygnał i przestroga dla podmiotów planujących ewentualnie kolejne tego typu inwestycje.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że Niemcy wydają na lobbing w Unii potężne pieniądze, są tam silnie reprezentowani i dbają o to aby ich interes był dobrze zabezpieczony. Inaczej jest, jeśli chodzi o nasz kraj. Od lat niezbyt wiele zmieniło się w tej materii, tymczasem właśnie przyjmowane w UE regulacje decydować mogą w najbliższym czasie o realnych szansach polskiego biznesu na wspólnym europejskim rynku.

Niestety, w polskiej debacie publicznej wciąż mówi się o tym zdecydowanie za mało. A przecież większość obowiązującego w naszym kraju prawa gospodarczego ma swoje źródła w unijnych przepisach, ścisłej harmonizacji podlegają podatki pośrednie (VAT i akcyza), wiele polskich firm odczuwa boleśnie skutki unijnej polityki klimatycznej. Komisja Europejska będzie m.in. decydować, czy planowana od miesięcy fuzja Orlenu i Lotosu w ogóle dojdzie do skutku. Unia to zatem nie tylko fundusze pochodzące ze wspólnego budżetu. To znacznie, znacznie więcej. Może się o tym niebawem przekonać Polska Grupa Lotnicza, od miesięcy wiedzą to już nasze rodzime firmy transportowe, w które uderzyć może tzw. pakiet mobilności.

Warto śledzić dalsze losy sprawy związanej z przejęciem Condora, jej przebieg może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje, nie tylko dla zainteresowanych podmiotów, ale także dla przyszłości wielu polskich firm chcących się rozwijać na wspólnym europejskim rynku. Planom tym może stanąć na drodze unijne prawo i tamtejsze instytucje, wbrew pięknym hasłom o wspólnym europejskim rynku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA