fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska importuje rekordową ilość węgla?

Polska importuje rekordową ilość węgla?

Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku do Polski importowano ponad 10 milionów ton węgla.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że od stycznia do końca maja 2023 roku Polska kupiła za granicą 10,5 mln ton węgla. Portal Business Insider Polska alarmuje, że jeśli trend ten się utrzyma, to pobity zostanie rekord ilości importu węgla do naszego kraju z 2022 roku.

Tylko w styczniu br. do naszego kraju importowano 2,9 mln ton węgla, ale również w maju napływ tego surowca do Polski był wysoki, bo wyniósł aż 1,5 mln ton. Z uwagi na wybuch wojny na Ukrainie Polska naturalnie nie importuje już węgla z Rosji, która w przeszłości była naszym głównym dostawcą. Teraz importujemy głównie z Kolumbii, Kazachstanu, RPA oraz Indonezji.

Business Insider Polska wskazuje, że wysoki import węgla nie idzie w parze z eksportem, gdyż polskie kopalnie mają poważny problem ze sprzedażą swojego surowca. W maju 2023 roku sprzedaż polskiego węgla sięgnęła tylko 3,32 mln ton, co jest najgorszym wynikiem w historii pomiarów prowadzonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wynik z kwietnia bieżącego roku był niewiele lepszy, bo wyniósł 3,34 mln ton.

Portal wyjaśnia, że niska sprzedaż polskiego węgla sprawia, że nasze kopalnie tną plany produkcyjne, a na taki krok zdecydowała się nawet najefektywniejsza pod kątem wydobycia Bogdanka z grupy Enea.

Taki stan rzeczy powoduje, że górnicy są coraz bardziej rozgoryczeni i apelują do rządu o wstrzymanie importu węgla. „Solidarność” zapowiada, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to premier Mateusz Morawiecki zostanie zaproszony na „górniczy piknik”, podczas którego rozmowy na pewno nie będą spokojne.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA