fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPolska importuje rekordową ilość węgla?

Polska importuje rekordową ilość węgla?

Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku do Polski importowano ponad 10 milionów ton węgla.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że od stycznia do końca maja 2023 roku Polska kupiła za granicą 10,5 mln ton węgla. Portal Business Insider Polska alarmuje, że jeśli trend ten się utrzyma, to pobity zostanie rekord ilości importu węgla do naszego kraju z 2022 roku.

Tylko w styczniu br. do naszego kraju importowano 2,9 mln ton węgla, ale również w maju napływ tego surowca do Polski był wysoki, bo wyniósł aż 1,5 mln ton. Z uwagi na wybuch wojny na Ukrainie Polska naturalnie nie importuje już węgla z Rosji, która w przeszłości była naszym głównym dostawcą. Teraz importujemy głównie z Kolumbii, Kazachstanu, RPA oraz Indonezji.

Business Insider Polska wskazuje, że wysoki import węgla nie idzie w parze z eksportem, gdyż polskie kopalnie mają poważny problem ze sprzedażą swojego surowca. W maju 2023 roku sprzedaż polskiego węgla sięgnęła tylko 3,32 mln ton, co jest najgorszym wynikiem w historii pomiarów prowadzonych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wynik z kwietnia bieżącego roku był niewiele lepszy, bo wyniósł 3,34 mln ton.

Portal wyjaśnia, że niska sprzedaż polskiego węgla sprawia, że nasze kopalnie tną plany produkcyjne, a na taki krok zdecydowała się nawet najefektywniejsza pod kątem wydobycia Bogdanka z grupy Enea.

Taki stan rzeczy powoduje, że górnicy są coraz bardziej rozgoryczeni i apelują do rządu o wstrzymanie importu węgla. „Solidarność” zapowiada, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to premier Mateusz Morawiecki zostanie zaproszony na „górniczy piknik”, podczas którego rozmowy na pewno nie będą spokojne.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA