fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajPolska jest globalnym potentatem na rynku… czekolady!

Polska jest globalnym potentatem na rynku… czekolady!

Polska jest czwartym krajem świata pod względem ilości eksportowanej czekolady.

Spośród państw całego świata tylko producenci czekolady z Niemiec, Holandii i Włoch eksportują za granice swojego kraju więcej niż polskie firmy działające w tym segmencie. Obecnie udział naszych przedsiębiorstw w jej globalnym eksporcie sięga poziomu 7 proc.

Raport na temat polskiego rynku czekolady opublikowała firma Dun & Bradstreet, świadcząca usługi analityczne i dostarczająca dane pomagające w rozwoju zamawiających je firm.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami wartość polskiego rynku czekolady na koniec 2022 roku jest szacowana na 8,5 mld złotych, co oznacza wzrost o 10 proc. względem roku wcześniejszego. Każdy Polak zjada średnio rocznie 5,5-6 kilogramów czekolady.

Producenci stoją jednak obecnie przed dużymi wyzwaniami związanymi głównie z rosnącymi cenami mleka i cukru. Największym problemem są jednak coraz większe koszty energii.

Dun & Bradstreet szacuje, że mimo powyższych okoliczności polski rynek czekolady urośnie w bieżącym roku o 5 proc., a globalny o 33 proc. do końca obecnej dekady.

dnb.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA