fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPolska jest jednym z największych beneficjentów zmian zachodzących na świecie!

Polska jest jednym z największych beneficjentów zmian zachodzących na świecie!

Amerykańska agencja informacyjna Bloomberg twierdzi, że Polska jest jednym z pięciu państw świata odnoszących największe korzyści wynikające z trwających globalnych przetasowań.

Ostatnie lata to czas narastającej rywalizacji gospodarczej między USA a Chinami. Na globalne zmiany i przetasowania wpływ miały też pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie. 

Redakcja agencji Bloomberg wskazała szereg państw, które szczególnie korzystają z nowych linii globalnego podziału i współpracują ze wszystkimi jego stronami, przez handel czy przyciąganie inwestycji. Zostały wśród nich wymienione takie kraje jak: Wietnam, Polska, Maroko, Meksyk i Indonezja. 

Chociaż gospodarki tych państw stanowią 4 proc. światowego PKB, to od 2017 roku przyciągnęły 10 proc. wszystkich zrealizowanych w tym czasie nowych inwestycji podejmowanych przez zagraniczne podmioty. 

Chodzi tu przede wszystkim o coraz częstsze wybieranie przez inwestorów innych miejsc realizacji swoich projektów niż szczególnie popularne do niedawna Chiny. Polska jest tu częstym wyborem ze względu na swoje centralne położenie w Europie, wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rozwinięty sektor produkcyjny. 

Bloomberg
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA