fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska jest jednym z największych beneficjentów zmian zachodzących na świecie!

Polska jest jednym z największych beneficjentów zmian zachodzących na świecie!

Amerykańska agencja informacyjna Bloomberg twierdzi, że Polska jest jednym z pięciu państw świata odnoszących największe korzyści wynikające z trwających globalnych przetasowań.

Ostatnie lata to czas narastającej rywalizacji gospodarczej między USA a Chinami. Na globalne zmiany i przetasowania wpływ miały też pandemia COVID-19 oraz wojna na Ukrainie. 

Redakcja agencji Bloomberg wskazała szereg państw, które szczególnie korzystają z nowych linii globalnego podziału i współpracują ze wszystkimi jego stronami, przez handel czy przyciąganie inwestycji. Zostały wśród nich wymienione takie kraje jak: Wietnam, Polska, Maroko, Meksyk i Indonezja. 

Chociaż gospodarki tych państw stanowią 4 proc. światowego PKB, to od 2017 roku przyciągnęły 10 proc. wszystkich zrealizowanych w tym czasie nowych inwestycji podejmowanych przez zagraniczne podmioty. 

Chodzi tu przede wszystkim o coraz częstsze wybieranie przez inwestorów innych miejsc realizacji swoich projektów niż szczególnie popularne do niedawna Chiny. Polska jest tu częstym wyborem ze względu na swoje centralne położenie w Europie, wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rozwinięty sektor produkcyjny. 

Bloomberg
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA