fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska jest przygotowana na brak gazu z Rosji

Polska jest przygotowana na brak gazu z Rosji

Poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw gazu do Polski były już od dawna zaawansowane, a nasz kraj jest wśród krajów, które są najlepiej przygotowane na brak gazu z Rosji – twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny.

Dzisiaj średni poziom zapełnienia magazynów gazu w krajach Unii Europejskiej wynosi 53 proc., podczas gdy w Polsce jest to 97 proc., co pokrywa zapotrzebowanie na 2 miesiące, przy braku jakichkolwiek dostaw tego surowca. Do tego nasz kraj dysponuje terminalem LNG, a także przygotowuje Baltic Pipe, co stawia nas w jeszcze lepszej pozycji jeśli chodzi o pozyskanie alternatywnych źródeł dostaw gazu przed zimą. Na zachodzie Europy osiągnięcie oczekiwanego w listopadzie poziomu 80 proc. może okazać się problemem. Dzisiaj bowiem Rosja nie wysyła już gazu nie tylko do Polski, ale też do Bułgarii i Francji. Z kolei do Włoch dostawy zmniejszono o 15 proc., na Słowację o 50 proc., a do Niemiec o 60 proc. Mniej gazu płynie też do Holandii, Danii, Finlandii, państw bałtyckich i Austrii.

– Niezwykle ważna jest dziś współpraca państw UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i sprawnego pozyskiwania gazu z innych źródeł. Europa Zachodnia musi być gotowa na wszelkie możliwe scenariusze, w tym całkowite pozbawienie gazu z Rosji – powiedział Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który nazwał Władimira Putina „agresorem nieprzestrzegającym umów i kontraktów”.

PIE wskazuje, że dzisiaj UE importuje gaz rurociągami z Norwegii, Azerbejdżanu i innych regionów. Notowany jest również wzrost dostaw tankowcami LNG. Jeśli dostawy przez Nord Stream zostaną wstrzymane całkowicie, to zakładany do osiągnięcia w listopadzie poziom 80-proc. zapełnienia europejskich magazynów obniży się do nawet 60 proc.

Wśród krajów zachodnioeuropejskich średniookresowe ryzyko braku gazu, w przypadku całkowitego odcięcia rosyjskiego kurka, jest względnie niskie w Szwecji, Danii, Hiszpanii, Włoszech i Grecji.

„Wyzwaniem wymagającym rozwiązania pozostają wąskie gardła infrastruktury, czyli połączenia pomiędzy krajami członkowskimi o niewystarczającej przepustowości” – podsumowano w analizie PIE.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA