fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatJesteśmy śmietnikiem dla niemieckiego plastiku

Jesteśmy śmietnikiem dla niemieckiego plastiku

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu państw całego globu, do których Niemcy wysyłają swoje śmieci będące odpadami z tworzywach sztucznych.

Niemcy są europejskim liderem pod względem ilości eksportowanych śmieci z tworzyw sztucznych. W ubiegłym roku wywieziono z kraju ponad 745 tysięcy ton tego typu odpadów.

Gdzie trafiają niemieckie śmieci?

Najwięcej śmieci z Niemiec trafiło do Holandii (153 tysięcy ton), gdzie znajduje się ważny port przeładunkowy w Rotterdamie. Drugie miejsce zajmuje Turcja (92 tysiące ton), a trzecie Polska, do której wysłano prawie 82 tysiące ton niemieckich śmieci.

Drugim europejskim eksporterem odpadów z tworzyw sztucznych jest Holandia, a trzecim Belgia.

Mimo rekordowych wartości, ilość śmieci wywożonych z Niemiec spadła w ciągu ostatniej dekady o ponad 50 procent, a od 2021 roku o 10 procent.

Co zrobić, żeby było lepiej?

Kilka tygodni temu w Paryżu odbyło się spotkanie komitetu ONZ, którego celem jest przygotowanie traktatu międzynarodowego mającego na celu redukcję produkcji odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych. Obecnie powstaje rocznie 430 milionów ton plastiku. Przy zachowaniu aktualnych trendów, do 2060 roku liczba ta może wzrosnąć trzy razy. Z tego połowa trafi na wysypiska, a mniej niż 20 procent zostanie poddane recyklingowi.

Szczególnie istotne jest ograniczenie zjawiska wyrzucania plastikowych śmierci do mórz i oceanów.

tagesschau.de, newsingermany.com, apnews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA