fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolska jest unijną potęgą w produkcji świec

Polska jest unijną potęgą w produkcji świec

W ubiegłym roku nastąpił gwałtowny wzrost wartości importu świec do krajów należących do Unii Europejskiej. Polska jest ważnym elementem tego rynku.

W 2022 roku państwa Unii Europejskiej sprowadziły świece o wartości 2,3 mld euro, co stanowi wzrost o 32 proc. w porównaniu do roku 2021. Wartość eksportu z kolej wyniosła 2,4 mld euro, czyli o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość eksportu (79 proc.) trafiła do innych państw UE. 

Najwięcej świec sprowadzają Niemcy, Holandia i Francja. 

Polska unijnym liderem świecowego biznesu

Natomiast największym unijnym eksportem jest Polska. W 2022 roku sprzedano z naszego kraju do innych państw świece o wartości 922 mln euro. Kolejna w rankingu eksporterów jest Holandia (która sprzedała ich za 246 mln euro). 

Polska zajmuje też miejsce lidera w Europie pod względem zużywaniu świec. Pozycja ta wynika w dużej części z tradycji Zaduszek. W naszym kraju pali się w tym dniu więcej świec niż np. w Meksyku, który również ma bogate tradycje związane z tym świętem. 

Rynek produkcji świec musiał sobie radzić w ostatnich latach ze sporymi wyzwaniami. Głównym z nich były rosnące koszty niezbędnych w procesie wytwórczym surowców jak gaz czy parafina (która w 2022 roku podrożała o 200 proc.). 

ec.europa.eu, bnn.network

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA