fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska jest unijną potęgą w produkcji świec

Polska jest unijną potęgą w produkcji świec

W ubiegłym roku nastąpił gwałtowny wzrost wartości importu świec do krajów należących do Unii Europejskiej. Polska jest ważnym elementem tego rynku.

W 2022 roku państwa Unii Europejskiej sprowadziły świece o wartości 2,3 mld euro, co stanowi wzrost o 32 proc. w porównaniu do roku 2021. Wartość eksportu z kolej wyniosła 2,4 mld euro, czyli o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowana większość eksportu (79 proc.) trafiła do innych państw UE. 

Najwięcej świec sprowadzają Niemcy, Holandia i Francja. 

Polska unijnym liderem świecowego biznesu

Natomiast największym unijnym eksportem jest Polska. W 2022 roku sprzedano z naszego kraju do innych państw świece o wartości 922 mln euro. Kolejna w rankingu eksporterów jest Holandia (która sprzedała ich za 246 mln euro). 

Polska zajmuje też miejsce lidera w Europie pod względem zużywaniu świec. Pozycja ta wynika w dużej części z tradycji Zaduszek. W naszym kraju pali się w tym dniu więcej świec niż np. w Meksyku, który również ma bogate tradycje związane z tym świętem. 

Rynek produkcji świec musiał sobie radzić w ostatnich latach ze sporymi wyzwaniami. Głównym z nich były rosnące koszty niezbędnych w procesie wytwórczym surowców jak gaz czy parafina (która w 2022 roku podrożała o 200 proc.). 

ec.europa.eu, bnn.network

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA