fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolska karma dla zwierząt podbija świat

Polska karma dla zwierząt podbija świat

Polska należy do światowych liderów pod względem wielkości eksportu karmy dla zwierząt domowych i ciągle poprawia wyniki.

W 2022 r. wartość polskiego eksportu gotowej karmy dla zwierząt wyniosła aż 1,9 mld euro – wynika z analizy przedstawionej w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Taki wynik oznacza, że karma dla zwierząt odpowiadała za 0,5 proc. wartości polskiego eksportu ogółem oraz za 4 proc. eksportu rolno-spożywczego. Według danych International Trade Center w 2022 r. udział Polski w światowym eksporcie karmy dla zwierząt domowych wyniósł aż 4,6 proc.

W polskim eksporcie dominuje karma dla psów i kotów – w 2022 r. jej sprzedaż za granicę osiągnęła wartość 1,6 mld euro. Stanowiło to przeszło 84 proc. wartości, a pod względem wolumenu ponad trzy czwarte eksportu karmy dla zwierząt ogółem. Taki wynik dał Polsce piąte miejsce wśród największych eksporterów karmy dla psów i kotów na świecie.

Nasz kraj najwięcej karmy dla psów i kotów wysyła do Niemiec (34 proc. wartości), Włoch (ok. 5,4 proc.), Francji i Czech (po 5,3 proc.) oraz do Rumunii (4,6 proc.). Poza Unią największymi importerami naszej karmy były Wielka Brytania (6,9 proc.) i Ukraina (3,3 proc.).

Jeśli chodzi o przyszłość, to są one dla branży obiecujące, głównie ze względu na wzrost liczby gospodarstw domowych w Europie, które posiadają zwierzęta domowe. W 2022 r. w 91 mln gospodarstw w Europie żyło ok. 340 mln zwierząt domowych. Poza tym pod koniec czerwca 2023 r. dla polskich eksporterów otworzyły się Chiny, gdzie w 2026 r. rynek karmy dla zwierząt osiągnie wartość 16,3 mld dolarów.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA